Urla Gezilecek Yerler


urla gezilecek yerler

İzmir şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Urla, İzmir’den dolmuş ile ulaşabileceğiniz, İzmir gezilecek yerleri arasında bulunan bir ilçe. Lezzetli yemekleri de tadabileceğiniz Urla, diğer İzmir ilçelerinin giderek kalabalıklaşmasından dolayı daha sakin bir yer istiyorsanız tercih edebileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor. Deniz ürünlerinin çeşitlerini, meşhur enginarı ile Urla Ege bölgesinde gezilebilecek yerler için güzel bir alternatif. Köyleri ile birlikte Urla gezilecek yerler açısından da size farklı alternatifler sunuyor. Gelin hep birlikte Urla’da ne yenir, Urla gezilecek yerler nerelerdir, Urla’nın köyleri hangileridir sorularına bakalım:

Urla Gezilecek Yerler

Urla Sanat Sokağı

urla sanat sokağı
urla sanat sokağı

Malgaca Pazarının içersinde bulunduğu meydandan sağa doğru gidip dümdüz ilerlerseniz Sanat Sokağı’na ulaşabilirsiniz. İlk etapta Alaçatı’da bulunan kafeleri andıran Sanat Sokağı üzerinde eski ve restorasyona uğrayan binaları görebilirsiniz. Adı üstünde Sanat Sokağı, eski eşyalar, antikalar, kitaplar alabileceğiniz bir sokak. Sokak üzerinde el emeği ürünleri görebileceğiniz Yıldızca Seramik Atölyesi’ne de bir uğramalısınız.

Uzun Masa Avlu kafede mola verip, bir türk kahvesi içerken dinelenbilirsiniz. Alaçatı kadar pahalı olmayan Sanat Sokağı Urla Bağ Bozumu Festivali zamanında daha güzel olabilir. Eğer Ağustos ayında bu festivale denk gelebilirseniz, üzüm suyu, şıra gibi içecekleri tadabilir, hediyelik eşya ve seramiklerden satın alabilirsiniz.

Malgaca Pazarı

urla malgaca pazarı
urla malgaca pazarı

Kafelerden, alışveriş yapacağınız dükkanlara, manava kadar ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz Malgaca Pazarı’nda vakit geçirebilirsiniz. Lale Katmercisine uğrayıp lezzetli katmerlerini tadabilir, bu sıcak ortamda Urla’da bulunmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Çeşmealtı ve Liman Bölgesi

Çeşmealtının uzun plajında yürüyebilir, yürüyüş sonrası sahildeki restoranlara uğrayıp deniz ürünlerinden güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Karantina Adası

urla gezilecek yerler - urla karantina adası
urla karantina adası

İsmi biraz ürkütücü gelse de, aslında bu adanın ismi eski zamanlarda hacca gidenleri taşıyan gemilerin ilk olarak bu adaya alınması sonrası, yolcuların burada duş alıp, kıyafetlerinin temizlenmesinden geliyormuş. Kontrol sonrasında eğer içerisinde hasta olanlar bulunursa, geöiler uzaklaştırılıp karantine altına alınıyormuş. Urla’da Karantina adasının manzarasının keyfini çıkarabilir, fotoğraf makineniz ile fotoğraf çekinebilirsiniz.

Urla Köyleri

Urla kendisi kadar köyleri ile de güzel bir ilçe. Barbaros Köyü, Bademler Köyü, Özbek Köyü ve Balıkova Köyü Urla’daki köyler arasında. Bademler Köyü kendine ait ilk tiyatroya sahip köy olması ile ön plana çıkıyor. Urla ayrıca koylara ve denize girilebilecek plajlara da sahip. Plajları arasında Mavi plaj, Urla merkeze yakınlığı ile ön planda. Ancak yerli halkın daha çok Altınköy plajını tercih ettiği belirtiliyor.

Urla’da Ne Yenir

  • Urla gezilecek yerler, plajları, koyları ve köyleri dışında damak zevkinize uyabilecek lezzetleri de sizlere sunacak restoranlara sahip bir yer. İskele bölgesindeki balıkçılardan olan İskele Restoran ve Yengeç Restoran bunlardan sadece ikisi.
  • Sanat sokağında bulunan Fırın Vourla da eski bir Rum konağının restore edilmesi ve sonrasında bir restorana dönüştürülmüş bir yer. Buraya önceden rezervasyon yaptırırsanız yer sıkıntısı çekmezsiniz.
  • Meşhur güveci ile ön plana çıkan Beğendik Abi ise, farklı lezzetleri tadacağınız Urla restoranlarından bir diğeri.
  • Bir pizzacı olan Pizzeria Luna Romana ise yuvarlak pizza veya tepsi pizza olmak üzere iki farklı seçeneği tadabileceğiniz pizzalara sahip.
  • Daha önceden Urla’nın enginarının meşhur olduğundan bahsetmiştik. Enginarın faydaları da meşhur olduğu kadar çok. Karaciğer ve kalp dostu olan enginarın uzman görüşlerine göre kanı temizlediği de belirtilmiş.

Urla Konaklama

Urla’ya kadar gelmişken en az 1 gün konaklamak istiyorsanız, birden fazla seçeneğiniz mevcut. Gelin Urla’da nerde kalınır bir bakalım:

Urla Pera Otel

urla pera otel
urla pera otel

Urla şehir merkezine 4.7 kilometre uzaklıkta bulunan Urla Pera Otel, 100 e yakın kullanıcı değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 7.7 puan almış bir otel. Ortalama 290-300 Tl gibi bir ücret ödeyerek Urla Pera Otel’de kalabilirsiniz. Tabi bu fiyatlar dönemine göre farklılık gösterebilir. Buradan otelin doluluk durumuna bakabilir ve daha detaylı bilgi arabilirsiniz.

Burla Han Otel

Urla şehir merkezine 10.4 kilometre uzaklıkta bulunan Burla Han Otel, 29 kullanıcı değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 7.9 puan almış bir otel. Ortalama 329 Tl gibi bir ücret ödeyerek Burla Han Otel’de kalabilirsiniz. Tabi bu fiyatlar dönemine göre farklılık gösterebilir. 20 odalı tesisten deniz kenarında sakin ve huzurlu bir konaklama geçirebilirsiniz. Plajında şezlong hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Buradan otelin boş dolu durumuna ve daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Maison Vourla Hotel

Maison Vourla Hotel

Maison Vourla HotelUrla bölgesindeki en kaliteli oteller arasında olan Maison Vourla Hotel, dolayısı ile diğer konaklama seçeneklerine göre daha pahalı bir konaklama sunuyor. Temizliği ve başarılı işletmesi ile kullanıcılardan da yüksek puan alan otel, kahvaltı dahil ve ücretsiz otopark gibi özellikleri içerisinde barındırıyor. Ücret olarak ise 600 liraya yakın gecelik ücreti bulunuyor. Buradan otelin durumuna ve daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Sizlere Urla gezilecek yerleri, urla lezzetleri, Urla köyleri, Urla’da denize girilecek yerler ile bilgi vermeye çalıştım. Dilerseniz Ege bölgesi gezilecek yerlerinden bahsettiğim yazıma da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in