Kabak Koyu: Nerede, Konaklama, Kamp Alanları


Kelebekler Vadisi 

Fethiye’nin incisi Ölüdeniz’in ortalama 16 kilometre doğusunda yer alan Faralya Köyü’nün doğal güzelliklerinden birisi olan Kabak Koyu, pek çok yerde Gemile Koyu olarak da biliniyor. Gür ve kızıl çam ormanları içerisindeki bu enfes koy, Faralya Köyü’nün saklı cennetlerinden birisi. Likya Yolu üzerinde yer alması ve halen el değmemiş doğası ile muhteşem bir görünüme sahip olan Kabak Koyu, bu özelliği ile her sene hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. 800 metre yüksekliğe sahip sarp yamaçların çevirdiği kanyon şeklindeki koy vadisinde ayrıca bir de çakıllı ufak bir plaj yer alıyor. Oldukça ender rastlanan bir yapıya sahip olan koy, yüksek kayaları, akarsu ile çevrelenmiş konumu ve denizi sayesinde çok sayıda hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Buna göre siz de şelaleleri ile ünlü Kabak Koyu’na gelmeyi planlıyor ve bu nedenle Kabak Koyu’nda ne yapılır diye merak ediyorsanız yeşilin mavi ile dans ettiği bu yerde yapabileceğiniz aktivitelerden söz edilebilir.

Kabak Koyu

Kabak Koyu’nda Ne Yapılır? 

Kabak Koyu‘nda bulunan ve aktivite çeşitliliği oldukça ünlü olan Aladere Şelale’sine iki farklı yoldan gidiliyor. İlk yolu kullanmak isterseniz Likya Yolu’ndan yürüyerek şelaleye ulaşabilir ve bu esnada bölgeye ait ardıç, çam, keçiboynuzu ve sandal ağaçlarının altında enfes bir doğada tertemiz bir hava eşliğinde yürüyüş yapmanın keyfini sürebilirsiniz. Diğer yolu kullanmak istemeniz halinde ise sık sık kayalara çıkmak zorunda kalacağınız çok daha kestirme ve maceralı bir yolculuk yaşayabileceğiniz söylenebilir. ​

İlk şelaleye geldiğiniz zaman yamaçlarından gelen suların mini şelalecikler oluşturduğu yeşilin her tonuna sahip bir doğa ile karşılaşabilirsiniz. Şelalelerin meydana getirdikleri garip görünümlü kayalar, şelalelerin duvarlarında duran ve renkleri ile sizi kendine aşık edebilecek olan kaplan kelebekleri ve birbirinden çeşitli balık sürüleri ise Kabak Koyu’nda yürüyüşünüz esnasında karşınıza çıkabilecek olan muhteşem manzaralar arasında yer alıyor.

Kabak Koyu‘na indiğinizde taşlık bir sahil sizi karşılıyor. Burada sahilde yer alan çardaklara uzanabilir ve eşsiz denizin güzelliğine şahitlik edebilirsiniz. Dilerseniz serin sularda kulaç atabilir ve sevdiklerinizle birlikte tertemiz bir koyda vakit geçirmenin keyfini sürebilirsiniz.

Kabak Koyu’nda Ne Yapılır

Şehrin koşuşturmacasından, ses kirliliğinden ve sayısız gürültüsünden uzaklaşmak istediğiniz her an ünlü Kabak Koyu‘nu ziyarete gelebilirsiniz. Doğa, deniz ve hamak keyfi üçlüsü olarak karşınıza çıkan koyda kendinizi bir ağacın altına bırakabilir ve yattığınız yerden ağaçlarda gezinen sincapların resimlerini çekebilirsiniz. Geceleri şarkılar söyleyen ağustos böceklerinin ise en büyük sırdaşlarınızdan olacaklarına emin olabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra 200 metre uzunluğundaki kumsalı, turkuaz rengi denizi, kayalardan akan Aladere şelaleleri ve ardıç ile çam ormanlarından meydana gelen ormanı ile koyda daha farklı aktivitelere dahil olmak istiyorsanız da Kabak Koyu’nda gezilecek yerleri gözden geçirebilirsiniz.

Kabak Koyu Gezilecek Yerler Nelerdir? 

Kelebekler Vadisi 

Kabak Koyu gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan Kelebekler Vadisi, hem yazın hem kışın akan şelalesi, cam gibi parıldayan denizi, yeşilin her tonu ve eşsiz bitki örtüsü ile farklı bir atmosfere sahip. İnsanın içini ürperten muazzam kayaları ve kusursuz denizi ile adeta bir hayal alemine girebileceğiniz Kelebekler Vadisi’nde dünyada oldukça ender rastlanan kaplan kelebeklerinin sürülerine rastlayabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi 
Kelebekler Vadisi

Mavi Mağara 

Suyun dibinden denize bağlanan ve bağlantı noktasındaki delikten içeriye giren güneş ışığı ile muhteşem bir mavi görünümü alan Mavi Mağara, ismini de bu özelliğinden alıyor. Mağaranın içerisinde yüzebileceğiniz kadar büyük bir havuz yer alıyor ve havuzda yüzerken etrafınızı ışık oyunları ile beliren mavi hareler sarıyor.

Sahilden gün batımını harika bir şekilde izleyebileceğiniz bu yerde geceleri dolunaya denk gelirseniz dünyanın en şanslı tatilcilerinden birisi olabilirsiniz.

Mavi Mağara
Mavi Mağara

Kabak Koyu’nda Nerede Kalınır? 

Kabak Koyu’nda nerede kalınır diyenlere çok sayıda kamp yerinin aktif olarak misafirlerini ağırlamaya devam ettikleri söylenebilir. Ağaç evler, çadırlar ve bungalovlar gibi farklı konaklama opsiyonlarını değerlendirebileceğiniz koyda kamp alanlarındaki meditasyon ve yoga aktivitelerine de dahil olabilirsiniz. Koyda yer alan kamp alanlarında su ve elektriğin yanı sıra sabah kahvaltısı ve akşam yemeği gibi hizmetler de veriliyor. Dilerseniz kendi çadırınızı alarak da Kabak Koyu’nda çadır tatili yapmaya gidebilirsiniz.

Bölgenin en ünlü kamp yerlerini merak ediyorsanız da Shandi Garden Camping, Kabak Naturel Life, Gemile Kamp, Dervish Lodge, Turan Camping ve Shamplara seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz.

Kabak Koyu Kelebekler Vadisi

Kabak Koyu’nda Ne Yenir? 

Peki burada ne yenir diyorsanız sıcak köy ekmeği, keçi peyniri, ev yapımı reçeller, pekmez, tahin ve yöre zeytinleri ile muhteşem kahvaltılar edebileceğiniz söylenebilir. Kızartılmış hamur, baharatlar ve et suyu ile hazırlanan ölemeç çorbası ya da biber, bulgur ve soğanla yapılan tingil çorbası, koyu ziyaret ettiğinizde deneyebileceğiniz yöresel lezzetler arasında bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra et kapama, sündürme, leğen böreği, arapaşı ve döndürme tatlısı da koyun yerel yemekleri içerisinde yer alıyor.

Kabak Koyu’nda Ne Yenir

Kabak Koyu’na Nasıl Gidilir? 

Herşey tamam peki nasıl gidebilirim diye merak ediyorsanız Fethiye Otogarı’ndan kalkan dolmuşlarla Faralya Köyü’ne ulaşabileceğiniz ve buradan da Likya Yolu’nu takip ederek koya inebileceğiniz söylenebilir.

Kendi aracınızla gidiyorsanız, Fethiye merkezden Ovacık’a geçip Ölüdeniz’e doğru inebilir ve Ölüdeniz’e varmadan biraz önce sola kıvrılan yolu takip ederek Faralya Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Kabak Koyu’na Nasıl Gidilir

Deniz yolu ile Kabak Koyu ulaşımı için de Ölüdeniz’deki teknelerle pazarlık yapabilir ve her gün saat 19:00’da kalkan teknelere binerek koya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kabak Koyu Kamp

Kabak koyu kamp alanları açısından da güzel yerler arasında. Bunlar arasında Cennet Kamping, Kabak Valley Camp, Deep Ocean Bungalows & Camping gibi yerler bulunmakta. Yıllık izinde tatile gidilecek ve doğa ortamında kamp yapılacak yerler arıyorsanız Kabak Koyu aradığınız yer olabilir. Daha detaylı bilgi için tripadvisor’ın sitesinden kamp alanlarına bakabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken yaklaşık 4 saatlik uzaklıkta bulunan palamutbükü’nde kamp yapmak da isterseniz, daha önceki palamutbükü kamp alanları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in