Seyahat Çantası Hazırlama: Valiz Hazırlama, Valiz Seçimi ve İpuçları


Seyahat Çantası Hazırlama: Valiz Hazırlama, Valiz Seçimi

Hepimiz tatile çıkmadan önce valizimizi önceden hazırlayıp, valizde neler olmalı diye bir düşünmüşüzdür. Tatile giderken alınacaklar listesi ile ilgili iyice düşünüp, bir şeyleri unutmadığımızdan emin olmak istemişizdir. Genelde valizimize ihtiyacımızdan fazlasını koyuyoruz ve bu bize gereksiz ağırlık yapıyor. Özellikle de sırt çantası ile gezen biri iseniz, seyahat çantanız ne kadar hafif olursa, uzun yürüyüşlü seyahatlerde o kadar rahat edersiniz. Bu yazıda sizlere tatil için valiz hazırlamak ile ilgili detaylı bilgiler vereceğim. Çantamızı nasıl hazırlamalıyız, valiz seçimi nasıl olmalı gibi bilgiler vereceğim.

Seyahat Çantası Hazırlama İpuçları

1. Tatile giderken alınacaklar listesi hazırlayın

Sonradan pişman olmamak ve bir şeyleri unutmamak için, valizinizi hazırlamadan önce valizini için bir liste hazırlayın. İlla ki listeyi tek seferde hazırlamanı gerekmez. Sonradan aklınıza geldikçe listeye hemen ekleyin ki unutacağınız birşeyler olmasın.

2. Listenizi saklayın

Hazırladığınız tatil listenizi saklayın ve tatil dönüşü listenizde gereksiz ve kullanmadığınız neler varsa silin. Böylece bir sonraki gezinizde, gereksiz ve kullanmadığınız eşyaları götürmemiş olacaksınız. Böylece hem valizinizde daha fazla yer açılacak, hem de gereksiz ağırlıktan kurtulmuş olacaksınız.

3. Listeye ekleme yaparken iyi düşünün

Genelde tatile giderken valiz hazırlığında ihtiyacımızdan fazlasını yanımıza alırız. Sonradan görürüz ki götürdüğümüz birçok tişort, pantolon, gömlek vb. giysileri kullanmamışız. Sadece kendimizi garantiye almak için fazla almışız. Bu yüzden gereksiz eşyalardan kurtulmak için yanınıza alacaklarınızı bir kere daha düşünmenizde fayda var. Örneğin 4-5 günlük bir tatile gidiyorsanız yanınıza 1-2 tişort, 1-2 gömlek, 1-2 pantolon almanız aslında yeterli olacaktır.

4. Valiz boyutunuza göre eşya alın

Valizinizi düzenlerken, boyutlarına iyi bakın ve ona göre eşyalarınızı planlayın. Fazla gelen eşyalarınız varsa, hangilerinden vazgeçebilirim diye düşünerek önem değeri en az olanları eleyebilirsiniz.

5. Nasıl bir valiz seçimi yapmalıyım?

Aslında bu daha çok ne kadar süre ve nereye gideceğiniz ve ne amaçla gittiğinize de bağlı. Ancak genel olarak, hafif valizleri seçmeye çalışın. Valizinize size ait olduğu belirli olacak şekilde bir not veya işaret bırakın. Bu valizinizi uçaktan veya otobüsten indikten sonra daha rahat tanımanızı ve karışıklık olmasını önleyecektir. Kendiliğinden kilitli valizlerden alarak, olası bir çalınmaya karşı önlem de almış olursunuz. Valizinizi otelde bırakacağınız için, sık kullandığınız eşyaları yanınızda taşımak için, küçük bir sırt çantası da alabilirsiniz. Su, pasaport, cüzdan, parfüm, ek tişört gibi eşyalarınızı bu sırt çantanızda her daim yanınızda bulundurabilirsiniz.  Gideceğiniz yere göre su geçirmez çantaları tercih edebilirsiniz.

6. Çamaşır yıkama olasılığını göz önünde bulundurun

Uzun süreli olarak seyahat planı yapıyorsanız, valizinize koyduğunuz giysilerinizi yıkamanız gerekebilir. Bunun için valizinize çamaşır filesi alabilir, kirlilerinizi temiz giyeceklerinizden ayırt edebilirsiniz.

7. Valizinizi hazırlarken ulaşılabilirliği göz önünde bulundurun

Sık kullandığınız eşyaları, valizinizin rahat ulaşabileceğiniz  gözlerine yerleştirebilirsiniz. Böylece seyahat esnasında valizinizin tamamını açıp, eşyalarınızı aramak zorunda kalmazsınız.

8. Su geçirmez mini çantaları kullanabilirsiniz

Olası bir yağmurda ıslanma ihtimaline karşın, elektronik eşyalarınızı su geçirmez mini çantalara koyarak paketleyebilirsiniz.

Eşya olarak valizimde neler olmalı diyorsanız, Tatile giderken alınacaklar yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in