Erfelek Şelalesi: Nerede, Giriş Ücreti, Aktiviteler


erfelek şelalesi

MÖ. 750’li yıllarda Milet göçmenleri tarafından yerleşim bölgesi haline getirilen ve Sinope adı ile tanınmasına neden olunan bir şehir de yer almaktadır Erfelek Şelalesi. Bu şehir Hititlerden Perslere, Romadan Bizansa, Selçukludan Osmanlıya ve dahi nice medeniyete ev sahipliği yapan Sinop ilimizdir.

Diogenes’in doğduğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmadan önce ziyaret ettiği, merkezinde trafik lambalarının bulunmadığı, Karadeniz Bölgesi’nde tek doğal limanın sahibi olan ve TUİK tarafından en mutlu şehir olarak ilan edilen bu il şehir merkezinde deniz sefasının yaşanabildiği nadir mevkilerden biridir. Bu nedenle gezi planı, tesis sayısı arttırma çalışmaları devam eden Boztepe Yarımadası’nın şekillenmesi esnasında dibe konumlanan kül ve kumlardan ismini alan Karakum Plajı’ndan başlamaktadır. Yerli halkın ve yabancı misafirlerin akınına uğrayan plaj vakit geçirmeye değerdir.

 

 

Şehir merkezine doğru 450 m ilerlendiği takdirde 50 bin kuruşu Abdülmecid Han’ın, 57 bin kuruşu yüksek kıdemli memurların bağışı ile 107 bin kuruşa İstanbul’da yaptırılan ve posta gemisi ile Sinop’a ulaştırılan Tarihi Şehitler Çeşmesi bulunmaktadır. Yolun 550 m devamında 19. yüzyılda, yarım ay şeklinde, tersanenin ve limanda bulunan gemilerin güvenliğini sağlamak amacı ile yaptırılan Tarihi Paşa Tabyalarının görünüşüne hayran olmamak elde değildir.

2,5 km daha merkeze yaklaşıldığı takdirde Tarihi Roma Sarnıcı bulunmaktadır. 350 m devamında 350 m Tarihi Balatlar Kilisesi Müze Kazısı yer almaktadır. Bu mevkie oldukça yakın olan Etnografya Müzesi ve Sinop Arkeoloji Müzesi vakit ayrılarak ziyaret edilmelidir.

Sinop Arkeoloji Müzesi’ne 600 m mesafede bulunan Pervane Medresesinde günümüzde restoran, kafe ve yöresel ürünlerin satın alınabileceği dükkanlar yer almaktadır. Buradan 2 km uzaklıkta nice türkülerde anılmış, dizi/filmlere anlam katmış ve hala işkenceleri ile anılan Tarihi Sinop Cezaevi bulunmaktadır. Cezaevi’nin 5,5 km batısında SinopHavalimanı yer almaktadır. Havalimanından direk Erfelek Şelalelerine ulaşım 56 km güneybatı yönünde sağlanmaktadır.

İnceburun Deniz Feneri

Doğu mevkilerine ziyareti düşünmeyenler için havalimanın 6 km kuzey batısında yer alan Hamsilos Tabiat Parkı doğru bir seçim olacaktır. Türkiye’nin tek fiyordudur. Parkın 12 km kuzeyinde İnceburun Deniz Feneri yer almaktadır.  38 m yüksekliğinde bir feneri içeren mevki Türkiye’nin en kuzey noktasıdır.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

58 km güneye gidildiğinde dünya üzerinde türünün tek örneği olan Erfelek Şelalesine varılmaktadır. 28 adet basamak halinde konuşlanan Erfelek Şelalesi 1997 senesinde yapılan baraj inşasında keşfedilmiştir. Ziyaretçilerine daha iyi hizmet vermek adına giderek gelişim göstermektedir. Toplu taşıma araç seferleri oldukça sıktır. Ayrıca otopark mevcudiyeti bulunan Erfelek Tatlıca Şelalelerine araç giriş ücreti 10-14 TL, birey giriş ücreti 4,5-5 TL aralığındadır.

Erfelek Şelalesi Doğa Aktiviteleri ve Hizmetler

Şelalelerin oluşturduğu göletlerden yaz aylarında serinlemek için yararlanılmaktadır. Kamp olanaklarını barındıran ve 2011 yılında tabiat parkı ilan edilen mevkide bir gecelik kamp için 5 TL ücret ödemek yeterlidir. Mesire alanı olarak da yararlanılan Erfelek Tatlıca Şelaleleri kır restoranı, yaban hayatı rehabilitasyon merkezi, kır kahvesi, oyun parkı, lavabo ve mescit gibi hizmet yapılarını içeren bölge 750 dekar alana sahiptir.

Erfelek Tatlıca Şelalelerinde biri doğal olmak üzere 2 adet Trekking parkuru bulunmaktadır. Doğa ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğü tarafından oluşturulan patika/merdivenli yol yerine şelale üzerinden ilerlemek daha keyifli olmaktadır. Tırmanmanın mümkün kılınması adına doğal parkura ip vb. araçlar eklenmiştir.

Yaklaşık 40 dakika boyunca heyecan dolu bir tırmanış ardından 100 yılı aşkın bir süre önce inşa edilen iki adet su değirmeninde dinlenmek ve doğanın huzur veren seslerini dinlemek mümkündür.

 

Ayrıca tüm bu güzellikleri değerlendirmek için yanınıza havlu, mayo, spor ayakkabı ve tabi ki fotoğraf makinenizi almayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in