Taşyaran Vadisi: Uşak Gezilecek Yerler


taşyaran vadisi havadan görünümü

İsmini aşıklardan alan Uşak M.Ö. 400 yılından beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Karun hazinesinin sergilendiği Uşak Arkeoloji Müzesi, Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi, Uşak Kent Tarihi Müzesi ile tarih severlerin gölünde taht kurmayı başaran il doğa severlerin aklını başından almaya da adaydır. Doğa harikalarına ev sahipliği yapan kentin nadir rastlanan değerlerinden biridir Taşyaran Vadisi. Yerli ve yabancı ziyaretçilerine yaşatacağı deneyim ve huzurdan bahsetmeden önce Uşak hakkında duymanız gerekenler var elbette…

Uşak gezilecek yerler

Uşak iline ulaşım oldukça kolaydır. İstanbul ile 470 km, Ankara ile 370 km mesafeye sahip olan kentin İzmir ve Eskişehir’e olan mesafesi 216 km’dir. Şehir merkezine 6 km uzaklıkta olan Uşak Havalimanı veya 98 km uzaklıkta olan Zafer Havalimanı (Kütahya) üzerinden bir saat on dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlanabilirdir.

Blaundus Antik Kenti

Denizli yolu üzerinde kalan Sülümenli Köyü, Uşak’ın Ulubey ilçesine bağlıdır. M.Ö. 3. Yüzyılda Makedonları daha sonra Romalıları misafir eden Blaundus Antik Kenti görülmeye değerdir.

Uşak antik kenti

Anadolu topraklarında yer alan birçok antik kentten oldukça farklı bir görünüme sahip olan mevki kaya mezar, ikonik dizilime sahip giriş kapısı, dünyada az bir sayıda bulunan idare binasını bünyesinde barındırmaktadır. Manzaranın verdiği huzur ile bir sonraki durağımız olması tavsiye edilen Ulubey Kanyonlarını seyretmek oldukça rahatlatıcı olacaktır.

Ulubey Kanyonu

Sülümenli’den 14 km sonra ulaşılan Ulubey Kanyonu dünyanın ikinci en büyük kanyonudur. Yükseklik korkusu olan kişiler için mevkide bulunan hediyelik eşya dükkanlarında vakit geçirmeleri veya restoranda serpme köy kahvaltısını, Uşak katmeri, tarhana, tandır, sinisi veya saç kavurması lezzetini denemeleri tavsiye edilmektedir.

Uşak seyir terası

Kanyonu daha yakından görmek ve derinliklerinde yürüyüş yapmak isteyenler için yapılan yürüyüş koridorları mevcuttur. İnşa edilen merdivenler ile aşağıda yer alan akarsuya ulaşmak ve vadide gezinti yapmak mümkündür. Ayrıca seyir terası olarak tasarlanan cam balkon bulutların üzerinde dolaşıyormuş hissine kapılmanızı sağlayacaktır.

Pepuza Antik Kenti

Ulubey Kanyonundan gözüken bir diğer büyüleyici yapı Karayakuplu Köyünde bulunan Pepuza Antik Kentidir. Banaz Çayının yakınlarında yer almakta ve Hristiyan aleminin kayıp mezhebi Montanizm tarikat üyelerine ait olduğu bilinmektedir.

Uşak Çatalköprü

Ayrıca M.Ö. 600’lü yıllarda yapıldığına inanılan İpek Yolu köprüsü Clandras Karayakuplu Köyü sınırları içerisindedir. Batısında bulunan Ulubey Kanyonu’na 30 km, kuzeyinde bulunan Uşak Merkez’e 36 km mesafesi bulunmaktadır.

Uşak Çatalköprü

Vadiye varmadan önce son olarak vadi güzergahında yer alan Gediz Nehri üzerindeki tarihi Çatalköprü’yü de görmeli ve dilerseniz yolu takip ederek 2 km yürüyüşün ardından Taşyaran Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.

Taşyaran vadisi ulaşım

Uşak merkeze 38 km mesafesi bulunan Taşyaran Vadisi doğa turizminde cazibe merkezi olarak tanınmaya başlanmış durumdadır. Tabiat parkı ilan edilen vadi 2500 m yürüyüş güzergahına sahiptir. Ana yoldan 55 metre sonra giriş noktasına varılabilen Taşyaran Vadisi mesire alanı olarak da misafirlerine ev sahipliği yapmaktadır.

taşyaran vadisi

Farklı noktalarda konumlandırılan 55 kamelyaya, küçük yaş gruplarına hitap eden oyun parkına, seyir ve gözlem terasına sahip olan bu şaşırtıcı doğal güzelliğin turizme daha fazla katkı sağlaması için asma köprü ve cam teras ile zenginleştirilmesi planlanmaktadır.

taşyaran vadisi nehir

Meşhur Uşak halısı dokuma atölyesi, kafe/restoran, otopark, büfe, hediyelik eşya dükkanları ile bezenen ve hizmete açılan Taşyaran Vadisi 300-400 milyon yıl önce oluşan, ender jeolojik dokuları Gnays adı verilen kayalar sayesinde barındırabilen ve balıkçılar tarafından keşfedilen bir doğa harikasıdır.

taşyaran vadisi kayaçları

Taşyaran Vadisi’nde altı açık renk olan ve yukarılara çıkıldıkça rengi koyulaşan yuvarlak hatlı paleozoik yaşlı metamorfik kayaçlar ve derinliği değişkenlik gösteren oyuklar mevcuttur. Genel anlamda 50 m derinlik ve 200 m uzunluktadır. Suyun aşınma ve taşıma hareketleri sonucu oluşturulan boğazlar ve ortam fauna ve flora bakımından endemik türler barındırmaktadır.

taşyaran vadisi demir korkuluklar

 

Demir korkuluklar ve dokuyu bozmadan basamaklandırılan kayalardan Taşyaran Vadisi derinliklerine inmek mümkündür. Fotoğraf sanatçıları ve ünlü markaların katalog çekimleri arasında üne kavuşan ortamda kendinizi olağanüstü hissetmemek mümkün değildir.

taşyaran vadisi kamp

Dört mevsim tüm güzellikleri barından 57 hektarlık bu alana, temiz sularda serinlemek isteyenlerin bahar veya yaz aylarında gitmesi tavsiye edilmektedir. Kış aylarında ise buz tutarak doğal akvaryum üzerinde yürüyüş yapma imkanı doğurmaktadır. Detaylı bilgi almak ve güvenle doğa sporlarını gerçekleştirmek isteyenler Uşak Üniversitesi Dağcılık Kulübü desteğini alabilir. Ayrıca Taşyaran Vadisi Ege Bölgesinin en iyi kamp alanlarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in