Ulubey Kanyonu: Cam Teras, Konaklama, Ulaşım


ulubey kanyonu hakkında bilgi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunan dünyanın en büyük kanyonu olan Büyük Kanyon’dan sonra, Uşak’ta bulunan Ulubey kanyonu en büyük kanyonlar arasında bulunmaktadır. Ulubey Kanyonu Ulubey çayı ile çevrili olup, çayın etrafında daha farklı kanyonlar da bulunmaktadır. Aslında Ulubey kanyonu bir temel kanyondan ve bu kanyona bağlanan kanyonlardan oluşuyor.

Ulubey Kanyonu Uşak şehir merkezinden 33 kilometre uzaklıkta olup, Kanyon’un uzunluğu 45 kilometredir. Derinliği ise 50 metreden 170 metreye kadar çıkabilmekte ve kanyon aslında çok önemli bir kanyon olmasına rağmen, bilinirliği az kalmaktadır.

Kanyona sadece cam terastan bakmak istemeyenler, kanyona inmek isteyenler arazi araçlarını kullanabilir. Kanyonda bir rota belirleyip yürüyüşler yapabilir, bu doğal yapıyı izlemenin zevkine doyabilirsiniz.

Ulubey Kanyonu Nasıl Oluştu?

ulubey kanyonu

Kum taşı ve granit gibi sert kayalardan oluşan Ulubey Kanyonu’nun oluşumunda hava akımlarının oldukça etkisi bulunmaktadır.

Önemi kadar popüler olmasa da, 2015 yılında açılan cam teras ve yapılan tanıtım çalışmaları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisi artmış durumda. Kanyon’a kuş bakışı bakabileceğiniz Ulubay Kanyonu Cam terası, heyecan verici bir deneyim oluşturmaktadır.

Kanyon’da yakın zamanda yamaç paraşütü ve doğa turizmi gibi aktivitelerin de gerçekleştirilmesi planlanıyormuş. Bölgedeki sanayi tesislerinin kanyonun doğal güzelliğinin korunmasına dikkat etmeleri gerekiyor ki ülkemizin bu tarz güzellikleri yıllarca korunabilsin.

Ulubey Kanyonu Cam Teras

ulubey kanyonu yukarıda n görünümü

Kanyon’da bulunan cam teras 2015 yılında Ulubey Kaymakam’lığının girişimi ile açılmıştır. Teras kuşbakışı olarak Kanyon’a yukarıdan bakması sebebi ile heyecan verici gelebilir ve biraz korkabilirsiniz ancak, terasın 30 milimetrelik kurşun geçirmez cam ile kaplı olduğunu belirtmek gerek.

Bölge ayrıca yeni evli çiftler için de fotoğraf çekinebilecekleri doğal bir alan konumunda ve doğa fotoğrafçıları için de güzel kareler yakalayabilecekleri bir alan. Kanyon’a gelenlerin buranın keyfini çıkardıktan sonra, dinlenmek ve bir şeyler yiyip içebilecekleri Asar Restaurant ve Cafe’de bulunmakta. Ulubey kanyonu konaklama için de ziyaretçilerine olanak sunuyor. Terasın bulunduğu yerde ayrıca yöresel ürünler satan yerler bulunmakta ve 3 er kişilik bungalov evler, konaklamak isteyenlerin hizmetine açılmış durumda.

Cam teras giriş ücreti 2018 yılı itibarı ile 3 TL olarak belirlenmiş. Bence turizmin gelişmesine de oldukça katkı sağlayan bu cam teras, turizmin gelişmesi ile de bir nevi yerel halka satış yapma kaynağı sağlıyor.

Ulubey Kanyonu Nerededir?

ulubey kanyonu cam teras

Ulubey Kanyonu Uşak ili sınırları içerisinde bulunmakta olup, Ulubey ilçesinde yer alır. Merkeze 30 kilometre uzaklıktadır ve buraya her gün otobüsler sefer yapmaktadır. Bölgeye ayrıca tatil turları da düzenlenmekte. Tur rehberliği ile gezmeyi sevenlerden biri iseniz, turlar aracılığı ile de bölgeye gelebilirsiniz.

Kanyona gelmek için en güzel vakit, bahar ve yaz ayları arasındadır. Kışın gelip soğukta üşümektense, yazın buranın keyfini daha güzel çıkarabilirsiniz. Tabi kışın da karlı bir zemin olursa, kanyonun manzarasının da ayrı bir keyifli olacağını düşünüyorum.

Aşağıdaki haritadan kanyonun yerine daha iyi bakabilirsiniz:

Ulubey Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Ulubey ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunan kanyon, İzmir’e 2 saat 50 dakika, İstanbul’a yaklaşık 5 saat 50 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Başkent Ankara’dan gelmek isteyenler için ise kanyona ulaşmak yaklaşık 4 saat 40 dakika.

Özel araç yerine otobüsler ile kanyona gitmek istiyorsanız Uşak merkeze gelip, buradan Ulubey minibüslerine binerek kanyona gelebilirsiniz.

Uşak’a kadar gelmişken Taşyaran Vadisi’ne de uğrayabilirsiniz. Taşyaran vadisi hakkında bilgi edinmek isterseniz yazımıza göz atabilirsiniz. Uşak ile ilgili bilgi almak isterseniz Uşak Belediyesi‘nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in