Erikli Yaylası: Kamp, Şelale ve Göller


erikli şelalesi

Erikli yaylası, halkın artık daha çok piknik, kamp ve benzeri amaçlar ile kullandığı ve Yalova ili sınırları içerisinde bulunan bir yayladır. Yayla çevresinde, şelaleler, dereler, göller gibi doğal birçok güzellik bulunmakta. Erikli yaylası rakım olarak 600 metre yükseklikte bulunan bir yayla konumunda. Haftasonları haftaiçine nazaran daha kalabalık olsa da, genelde çok aşırı bir kalabalığın bulunmadığı belirtiliyor. Bu yüzden kamp yapmak isteyenler sakin bir ortamda kamplarını yapabilirler. Daha önceden yaylaya giden ve kamp kuranlar içme suyu olarak kullanılabilen bir akarsunun da bulunduğunu söylüyorlar ama tabi kaynağını kesin bilmeden içme suyu olarak kullanmak tehlikeli olabilir. Yaylaya girişler tamamen ücretsiz ve yaylada bir işletme bulunmuyormuş bu yüzden doğal bir yayla olarak karşımıza çıkıyor.  Eğer yaylada ateş yakmak istiyorsanız, daha önceki kampçıların ateş yaktığı yerlerde siz de ateşinizi yakabilirsiniz ve kamp bitişinde çöplerimizi toplamayı lütfen ihmal etmeyelim.

Erikli Yaylası Genel Bilgiler

Çifte Şelaleler, Yalova Kent Ormanı ve Erikli Şelalesi

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, yayla çevresi şelaleler konusunda çeşitliliğe sahip.  Bu şelaleler arasında en bilindik olanı Çifte Şelaleler. Çifte Şelaleler Yalova kent ormanı içerisinde bulunuyor ve Erikli yaylasının girişinden yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şelalenin bulunduğu yerde, dere üzerinde çay ve nargile içebileceğiniz ve bir şeyler yiyebileceğiniz yerler bulunmakta. Tüm bunların dışında, Çifte Şelaleler bölgesinde ücretli veya ücretsiz olarak çadır kampı yapabileceğiniz yerler de bulunmakta. Şelalelerin en güzel zamanı ilkbahar. Yalova kent ormanına eğer özel aracınız ile geldiyseniz, içeri girebiliyorsunuz ve park sıkıntısı yaşanmadığı belirtilmiş.

Diğer şelale ise Erikli yaylası ile aynı isimde olan Erikli Şelaleleri. Erikli Şelaleleri iki farklı şelaleden oluşuyor ve dereyi sağınıza alıp takip ettiğinizde ilk önce küçük olana daha sonra da diğer şelaleye ulaşabiliyorsunuz.

Kent Ormanında İki Göl: Büyük ve Küçük Dipsiz Göl

yalova dipsiz göl

Erikli yaylasının ve kent ormanının olduğu bölge sadece şelaleler ile çevrili değil, aynı zamanda göller de bulunuyor. Bunlardan ikisi Büyük ve Küçük Dipsiz Göl. Yalova Kent ormanına 3 kilometre mesafede ilk olarak karşımıza Büyük Dipsiz Göl çıkıyor. Oradan da tekrar 2 kilometre ilerde Küçük Dipsiz Göl bizleri karşılıyor. Gölün çevresinde yürüyüş yapabilir ve bu doğal güzelliği fotoğraf makinenizle çekebilirsiniz. Gölün etrafı orman ile çevrili, ancak göle yakın yerlerde doğaya zarar vermeden ateş yakıp kamp kurabileceğiniz yerler varmış. Göl suyunun içmeye elverişli olmadığı belirtiliyor. Göl içerisinde doğal yaşama dair ekosistemi de barındırıyor. Kurbağa ve çok sayıda balığı göl içerisinde denk getirirseniz görebilirsiniz. Göle ekmek atıp balıkları besleyebilirsiniz.

Erikli Yaylası En Güzel Zamanları

erikli yaylası kamp

İlkbahar aylarında giderseniz, yaylanın keyfini daha güzel çıkarabilirsiniz. Bu yüzden Mayıs ile Ekim ayları arasında yaylaya çıkabilirsiniz. Teşvikiye’den devam eden dere yaz sonunda kurumuş olabilir, bu yüzden doğru zamanda giderseniz dereyi de görebilirsiniz.

Erikli Yaylası Kamp

Bölgede Erikli yaylası dışında kamp kurup ateş yakabileceğiniz başka yerler de bulunuyor. Bunlar arasında Erikli yaylasına 12 kilometre mesafede bulunan Delmece yaylası, yukarıda bahsettiğimiz iki dipsiz  göl ve dere boyunca kamp kurmak için uygun gördüğünüz yerlerde kamp yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in