Korint Kanalı: Nerede, Özellikleri, Kim Yaptı?


Korint Kanalı

Korint Kanalı Hakkında Bilgi

Korint Kanalı aynı zamanda Maceracılar Kanalı olarak da bilinmekteymiş ve burası bungee jumping gibi adrenalin tutkunlarının buluşma noktası olmakta imiş. Bu yazıda sizlere kısaca Corinth Kanalı hakkında bilgi vereceğim.

Korint Kanalı Nerede?

Kanal yapay bir kanal olmakla beraber, Yunanistan’ın kuzeyde bulunan kara bölgesini, Mora Yarımadası’ndan ayrımaktadır. Aşağıdaki haritadan Korinth nerede sorusuna daha net bir cevap alabilirsiniz:

Korint Kanalı Ne Zaman Yapıldı?

Kanal 1881 yılı ile 1893 yılları arasında yapılmıştır.

Korint Kanalı Özellikleri

Korint kanalı nerededir
Corinth kanalı nerededir

Kanal tümüyle yapay bir kanal özelliğindedir ve uzunluğu yaklaşık olarak 6,3 kilometredir. Saronik Körfezi ile Korint Körfezini birbirine bağlayan bir kanal konumundadır. Bu kanal 1893 yılından itibaren günümüze kadar gelmiş ve kullanılmakta olan bir kanaldır. Kanalın belki de en önemli özellikleri arasında olan özelliği deniz yolundan oldukça tasarruf sağlamasıdır. Ege Denizi ile Adriyatik arasında seyahat edecek gemiler fazladan 400 kilometrelik bir yolu Kanal sayesinde geçmelerine gerek kalmadan ulaşımlarını sağlayabilmektedir. Kanal genişliği günümüzde büyük gemilerin geçebileceği bir boyutta değildir bu yüzden küçük boyuttaki gemiler kullanabilmektedir. Bir günde ortalama 30 gemi kanalı kullanmaktadır. Kanal şu anda çoğunlukla turist gemileri tarafından kullanılmakta imiş; yılda yaklaşık 11.000 gemi kanal yolunu kullanmakta.

Korint Kanalı Kim Tarafından Yapıldı?

Kanlın baş mühendisleri István Türr ve Béla Gerster’dir. István Türr  Macaristanlı bir Kanal mimari ve mühendisidir.  Béla Gerster de yine aynı şekilde Macaristanlı Kanal mimarı ve mühendistir. İlk etapta Yunan devlet adamı olan Ioannis Kapodistrias Fransız bir müehndisten projenin fizibilitesini değerlendirmesini istemiş. Ancak maaliteti o zamanlar 40 milyon altın frangına ulaşılınca vazgeçilmiş. Süveyş Kanalı’nın da 1869 yılında açılması ile ertesi yıl Başbakan Thrasyvoulos Zaimis hükümeti Korint Kanalı’nın inşasını onaylayan bir yasa çıkarmış.

Kanal tamamlandıktan sonra finansal ve operasyonel zorluklar yaşamış. Kanalı dar olmasından dolayı, navigasyonda zorluklar yaşanmaktaymış. Kanal iki körfezi birbirine bağladığından, bu iki körfezdeki farklı gelgit zamanları, kanalda kuvvetli gelgit akımlarına sebep oluyormuş. 2. Dünya Savaşı sırasında kanala ciddi hasar verilmiş.

 

Wikipedia’nın ingilizce sayfasından Korint ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in