Artvin Gezilecek Yerler Listesi: Yemyeşil Bir Doğa


artvin borçka karagöl

Artvin, Kaçkar, Karçal ve Yalnızçam gibi 3900 metre yüksekliğe kadar ulaşan yüksek dağlarıyla çevrili Çoruh Nehri tarafından oyulmuş, dik vadilerden oluşan güzel bir doğa şehridir. Yeşili, doğal güzellikleri ve ilgi çekici noktaları ile Artvin doğa severlerin görmesi gereken yerlerden. Ben de geçen sene yapmış olduğum Karadeniz turunda Artvin’i görme fırsatı buldum. Turlar içerisinde Artvin’den Batum’a geçiş yapan gezi turları olduğu gibi, Batum’suz Karadeniz turları da mevcuttu. Artvin’de gördüğüm yerler arasında en çok ilgimi çeken ve gezmekten gerçekten keyif aldığım yer Mençuna şelalesi oldu. Eğer Karadeniz gezisi yapmak istiyorsanız bence Artvin’e de uğramadan geçmeyin derim. Bu yazıda sizlere Artvin gezilecek yerler listesi oluşturacağım.

Artvin Gezilecek Yerler

1. Mençuna Şelalesi

artvin gezilecek yerler - mençuna şelalesi artvin

Artvin Kamilet Vadisi 4.km üzerinde bulunan Mençuna şelalesi doğasıyla gerçekten şahane bir yer. Şelaleye tırmanmak yürüyüş hızınıza göre 20 dk civarında sürebilir ve bu süre içinde tepeye doğru tırmanış yapmanız gerekiyor. Bu tarz tırmanış vs. yapamayanların direk şelaleyi görmesi zor. O yüzden yürümeye hazırlıklı gelmenizde fayda olabilir. Biz Mençuna şelalesine gitmek için bir taksi ile anlaşmıştık. Sağolsun taksi şöförümüz de bizimle birlikte şelaleye tırmandı. Şelaleye gelene kadar ilerlerdiğiniz yolda yeşile doyacağınızdan emin olabilirsiniz. Şelaleye gelmeden önce de bir köprüden geçiyorsunuz. Eğer doğa fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız burada fotoğraf makineniz ile güzel kareler yakalayabilirsiniz.

2. Borçka Karagöl

artvin borçka karagöl

Bir başka doğal güzellik olan Karagöl aynı isimle Karadeniz’in farklı bölgelerinde de mevcut olan göllere de verilmiş olan isim. Hatta Artvin’de de birisi Şavşat’da birisi Borçka’da olmak üzere iki adet Karagöl bulunuyormuş. Karadeniz’de göl denince genelde akla ilk olarak popüler olan Trabzon’daki Uzungöl gelebilir ancak son zamanlarda buralardaki yerleşimin ve turistin de artmasıyla Uzungöl eskisine nazaran doğal güzelliğini biraz yitirmiş durumda ancak Karagöl hala doğal dokusunu koruyan yerlerden. Etrafta birşeyler yemek içmek için sosyal tesis de mevcut. Burada gölün içerisindeki kayıklarla göl turu yapıp, fotoğraf makinenizle harika fotoğraflar çekmeniz tavsiye ediliyor. Artvin Borçka gezilecek yerler listenizde kesinlikle olması gereken yerlerden.

3. Çife Köprü – Mençuna Şelalesi

arvin çifte köprü

Karadeniz’de sıkça bu tarz güzel köprüler göreceksiniz. Artvin’de de Mençuna şelalesine giden yolda Çifte Köprü’yü yol üzerinde görebilirsiniz. Gitmişken aracınızı birkaç dakika durdurup, bu güzel köprüde fotoğraf çekinebilirsiniz. Bu köprü de Osmanlı zamanından kalma bir köprüymüş. Biz de hazır gitmişken burada biraz mola verip güzel fotoğraflar çektik.

4. Artvin Atatepe

arvin atatepe

Artvin gezilecek yerler listemizde görülmesi gereken yerlerden bir diğeri Atatepe. Artvin’deki üç vadiyi birden gözlemleyebileceğiniz bir seyir terası konumunda olan Atatepe’ye, benim gitme fırsatım olmamıştı. 22 metre yüksekliğinde ve 50 ton ağırlığında olan bu Atatürk anıtı aynı zamanda Türkiye’nin en büyük Atatürk anıtı olma özelliğinde. 2012 yılında açılışı yapılmış ancak bazı yasal sıkıntılardan dolayı 5 yıl kullanılmayan bölge daha sonra Atatepe Artvin Belediyesi’nin girişimleriyle turizme açılmış.

5. İşhan Kilisesi

artvin işhan kilisesi

Taş oyma sanatının mimari bir eseri olan İşhan kilisesi Osmanlı zamanında cami olarak kullanılmış. İşhan kilisesi yemyeşil bir köyün içerisinde bulunuyor. Etrafta çadır kampı için elverişli yerler olduğunu söyleyenler de var. Eğer yanınızda çadır vs. kamp ekipmanlarınız varsa burayı gezdikten sonra uygun bir yerde kamp da kurabilirsiniz. Oksijeni bol bu köyde yürüyüş yapabilir ve  keyifli zaman geçirebilirsiniz.

6. Maral Şelalesi

artvin maral şelalesi

Şelaleye giden yol dar ve zemini biraz kötü olmakla beraber buraya gidiş için bir araba temin edebilirsiniz. Şelaleye ulaşmak için uzun bir yürüyüş yapmak gerekiyor ancak zaten doğa severler eminim ki bu yürüyüşten oldukça zevk alacaklardır. Şelale suyuna girip serinleyenler de oluyorumuş, eğer siz de gelmişken biraz serinlemek isterseniz yanınızda mutlaka mayonuz getirmelisiniz.

7. Tibeti Kilisesi

Artvin gezilecek yerler - artvin tibeti kilisesi

Artvin’in Zeytinli köyünde bulunan Tibeti kilisesi bir Ermeni kilisesi olarak oldukça eski bir yapı. Kilisenin sadece bazı kalıntıları mevcut. Eğer bu tarz eski kalıntıları görmeyi seviyorsanız Borçka’ya giderken buraya da uğrayabilirsiniz.

8. Hatilla Vadisi ve Cam Seyir Terası

Artvin’e gelip de Hatilla vadisini görmeden gitmek olmaz. Vadiye ulaşım yolu dar ve ve taşlı bir patika yolu ve yan tarafı uçurum, o yüzden yavaş yavaş ilerleyebilirsiniz. Terasa çıktığınızda aşağıdaki dereyi de görebilirsiniz. Eğer biraz adrenalin de seviyorsanız Hatilla cam seyir terasını Artvin gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Artvin’de bu popüler yerler dışında daha fazla yer görmek istiyorsanız tripadvisor’un listelediği yerlere de buradan bakabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in