Malatya Gezilecek Yerler: 10 Turistik Mekan


Yeni Cami - Malatya

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya, Türkiye’nin doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Arazinin çoğu geniş dağlık alanlardan oluşmaktadır. Tohma nehri tarafından akan verimli bir ovada yer alır ve doğu Toros dağlarının yükselen dizileriyle sınırlıdır. Malatya şeftali ve en çok kayısısıyla ünlüdür. Şehir, 1838 yılında, eski Arslantepe’nin bulunduğu yerde, tarih öncesi Milid şehri olan iki eski yerleşimin bulunduğu yere kurulmuştur. Gelin Malatya gezilecek yerler listesine hep beraber bakalım:

1. Orduzu Pınarbaşı

Orduzu Pınarbaşı - Malatya
Orduzu Pınarbaşı – Malatya

Yaz aylarında Malatya’yı ziyaret etmek isterseniz Malatya gezilecek yerler listemizin ilk sırasındaki Orduzu Pınarbaşı’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Malatya’da en çok bilinen ve en sakin yerlerden birisidir. Eğimli arazilerde çam ağaçlarıyla kaplı burası, geç bahar aylarında şehir sakinlerinin dinlenme yeridir. Tesisin bitişiğinde açık bir açık yüzme havuzu bulunmaktadır. Temmuz ayında yapılan Kayısı festivalinin önemli etkinlikleri ve farklı fuarlar yılı içerisinde burada yapılmaktadır.

2. Silahtar Mustafa Paşa Han Kervansarayı

Silahtar Mustafa Paşa Han Kervansarayı - Malatya
Silahtar Mustafa Paşa Han Kervansarayı – Malatya

Silahtar Mustafa Paşa Han Kervansarayı şimdi Alacakapı Kervansaray olarak adlandırılan Şah Ali Bey Camii’nin batısındaki Battalgazi İlçesi Alacakapı ilçesinde yer almaktadır. Bu alanın boyutu dörtgen şeklinde olup, iç kubbelerle kaplı büyük bir avluya sahiptir ve  geniş bir avluya bakmaktadır. Salonun büyük bir kısmı sağlam kalmasına rağmen, avluyu çevreleyen yapı çeşitli yerlerden hasar görmüştür.

3. Şelale Parkı

Malatya Şelale Parkı
Malatya Şelale Parkı

Şelale Parkı Malatya şehir merkezinde yer almaktadır. Bir tepenin kenarında yer alan çarpıcı bir parktır. Kanal ile birlikte, kanalı tamamlayan ve çarpıcı bir manzara sunan yeşilin tonlarını görebilirsiniz. Park, küçük bir hidroelektrik santrali ile çevrilidir. Bu parkın güzelliği, dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçi çekiyor.

4. Yeni Cami

Yeni Cami - Malatya
Yeni Cami – Malatya

Merkez meydanındaki en göz alıcı mekan ve zarif mekan, ve Malatya gezilecek yerler listenizde olması gereken yerlerden birisi de Yeni Cami’dir. 1912 yılında yapılmış üç minareli bir camidir. Üst taraftaki tek minare uzun zaman önce devrildi. Konum olarak, Şire Pazarı’nın (çarşı bölgesi) arka tarafındadır. Malatya’daki en güzel cami sayılan yeni cami, ismi gibi, hala yeni görünüyor.

5. Mişmiş Park

Mişmiş Park - Malatya
Mişmiş Park – Malatya

Dinlenmek ve rahatlamak için huzurlu bir alan arıyorsanız, Mismis Park ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri olabilir. Malatya’daki Mişmiş Park Fuar Alanı, 35 dönümlük arazi üzerine belediye tarafından inşa edilmiştir. Mişmiş Park özellikle yaz aylarında çok büyük ilgi çekiyor. Malatya’ya gelen aileler mutlaka bu bölgeye gelmeli çünkü bu bölgede huzuru ve eğlenceyi bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

6. Levent Vadisi

levent vadisi - malatya
levent vadisi – malatya

Levent Vadisi, coğrafi özellikleri açısından, dünyanın 65 milyon yıl öncesine dayanan kaya düzenlemelerine ev sahipliği yapan, dünyanın en değerli doğal alanı olarak bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Büyük Kanyon ile sık sık karşılaştırılır ve bölgede toplanan pek çok turistin ilgi kaynağıdır. Neolitik çağdan kalma kalıntılar,kayalıklar ve mağaralar ve diğer tüm dikkat çekici jeolojik oluşumlar 28 km uzunluğunda bir vadi oluşturur. Gözetleme güvertesi etrafındaki mağaralar ve kaya blokları, güneş enerjisi sistemi ile aydınlatılmıştır. Doğa sever birisi iseniz Malatya gezilecek yerler listesinize kesinlikle Levent vadisini eklemelisiniz.

7. Aslantepe

aslantepe - malatya
aslantepe – malatya

Aslantepe, Malatya’dan 6 km uzaktadır.  Hitit kentinin Milidia kalıntıları ve daha sonra Asur egemenliğinin daha sonraki döneminden kalan eşyaları keşfedildi. Ele alınan en önemli kalıntılar Hitit sarayının parçaları ve  farklı oymalar ile süslenmiş büyük taş parçalarıdır. Bölgede bir aslan portalı  ile birlikte duran büyük bir adamın heykeli var.

8. Atatürk Evi Müzesi

Atatürk evi müzesi - malatya
Atatürk evi müzesi – malatya

Hürriyet Parkı’nı ziyaret etmeye gelecekseniz o zaman gelmişken tam karşsında olan Malatya Atatürk Evi’ni de ziyaret etmelisiniz. 1981 yılında eski kamu binasında açıldı. Bina, halk eğitim merkezi olarak kullanılmış ve son anlaşma ile müze olarak değiştirilmiştir. Müzede 6 farklı oda ile birlikte bir oturma odası olarak yapılandırılmış bir toplantı salonu bulunmaktadır. Halkevi binasının giriş katında yer alan iki oda 1981 yılında Atatürk Evi olarak konumlandırılmıştır. Atatürk’ün kitapları da yolun solundaki odada bulunmaktadır.

9. Etnografya Müzesi

etnografya müzesi - malatya
etnografya müzesi – malatya

Yaklaşık 125 yıl önce Etnografya Müzesi Hacı Sait Efendi tarafından yaptırılmıştır. İngiliz dili bilgisi, tekstil, mücevher ve dehşet verici eski silahların sergilendiği bir müzedir.

10. Hürriyet Parkı

hürriyet parkı - malatya
hürriyet parkı – malatya

Hürriyet Parkı, 20 dönümlük bir alana dayanan ve çok fazla yeşilliğe sahip, görülmeye değer güzellikte. Parkın ortasında 2 bin metrekarelik bir biyolojik havuz vardır. Son zamanlarda, park daha da büyüdükçe herhangi bir yeşil dokuya zarar vermeden genişletildi. Parkta vatandaşların spor yapabilmesine olanak sağlayan spor aletleri bulunmaktadır. Turistler için restoran binaları ve kafeteryada büyük ölçüde değişiklikler yapıldı. Park farklı süslemelerle aydınlatıldı.

Malatya ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in