Edirne’de ne yapılır: Edirne’ye Gitmek için 10 Sebep


selimiye cami

Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Edirne, tarihi Osmanlı mimarisinin yanı sıra, inanılmaz yemekleriyle ve yüzlerce yıldır süren ünlü güreş festivaliyle bilinir. Edirne gezilecek yerler arasında muhteşem mimarisi ile başta Selimiye Camii olmak üzere Osmanlı Camileri, tarihi pazarları, müzeleri ve diğer güzellikleri yer almaktadır. Edirne’de bir hafta sonu neden geçirelim diye soruyorsanız gelin hep birlikte Edirne’yi çekici kılan özelliklere ve Edirne’de ne yapılır sorusunun cevabına bakalım:

Edirne’ye Gitmek için 10 Sebep: Edirne’de ne yapılır?

1. Çarpıcı Mimarisi ile Osmanlı Camileri

edirne gezilecek yerler - selimiye cami
Selimiye Cami © Ankara/Wikimedia Commons

Osmanlı İmparatorluğu’nun eski başkenti olan Edirne, eski ihtişamını sergilemeye devam eden tarihi mimariyle doludur. Mimar Sinan’ın en büyük eserlerinden biri olarak bilinen Edirne’nin Selimiye Camii’si gerçekten çarpıcı bir manzaradır ve 1569-1575 yılları arasında inşa edilmiştir. Selimiye Camii Türkiye’nin 70.90 metre yüksekliği ile en yüksek minarelerine sahip camilerinden biridir. Üç Şerefeli Camii ise gerçekten harika bir manzaradır ve 1437 ile 1447 yılları arasında inşa edilen  muhteşem bir örnektir.

2. Edirne Tarihi Merkezi

Edirne'de ne yapılır: edirne tarihi köprüsü gezilebilir.
Edirne Tarihi Köprüsü © Ahmet Usal/Flickr

Tarihi camileri dışında, Edirne’nin güzel Kaleiçi mahallesi, 18-20. Yüzyıllardan kalma tarihi ahşap evlerin bulunduğu yerdir. Şehrin tarihi Sarayiçi semtinde, tarihi köprüyü geçtikten sonra Sultan II.Murat tarafından inşa edilen Eski Saray kalıntıları ile İmparatorluk mutfağının başladığı restore edilmiş Osmanlı mutfaklarının kalıntılarını bulabilirsiniz. Edirne’de ne yapılır diye soruyorsanız Edirne Tarihi merkezini gezmek bunlardan biri olabilir.

3. Yağlı Güreş Geleneği

Kaleiçi’de çay bahçesi bulunan küçük bir müze, 1346’dan beri düzenlenen bir festivalin eski fotoğraflarını ve gazete kupürlerini sergiliyor. Bu festival tabi ki de Türkiye’nin her yerinden altın kemer için güreşmeye gelen ve başpehlivan ünvanını almaya çalışan güreşçilerin katıldığı Edirne’nin ünlü Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’dir. Edirne’de ne yapılır neden gitmeliyim diyorsanız güreş müsabakalarını izlemek bunlardan biri olabilir.

4. Butik Türk Şarapları

edirne bağları
Edirne Üzüm Bağları © Andrew Taylor/Flickr

Edirne’nin dışında, Türkiye’nin bazı en iyi olarak kabul edilen tarihi Trakya bölgesinin butik üzüm bağlarını bulabilirsiniz. Şarapların sürdürülebilir bir bağcılık felsefesine göre nasıl üretildiğini görmek için Arcadia Üzüm Bağları’na uğrayın. Tekirdağ’ın güzel kırsal manzarasında Barbare Şarap Bağları’nda da mükemmel kırmızı şaraplar üretilmektedir.

5. Muhteşem Yemekleri

Gazi Baba’daki lezzetli mezelerden, Köfteci Osman’daki harika kızarmış köftelere kadar Edirne’de denemek için çok lezzetli yemekler mevcut. Ayırca Ciğeri Niyazi Usta’nın ciğerlerini tatmadan geçmeyin.

6. Edirne’deki Ziyaret Edilecek Müzeler

edirne müzesi
Edirne Müzesi © KLMircea/Flickr

Yağlı güreş müzesinin yanı sıra, Edirne ziyaretçileri zamanda geri götürecek birçok harika sergiye sahip.
Osmanlı döneminin tıbbi tekniklerini ve gelişmelerini keşfetmek için Sağlık Müzesi’ni ziyaret edin. Osmanlı dönemine ait kaligrafi, silah, kostüm ve takıların çarpıcı örneklerini görmek için Edirne Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

7. Otantik Osmanlı Mutfağı

Osmanlı İmparatorluğu açısından bu kadar zengin bir geçmişle, imparatorluğun geleneksel mutfağının Edirne’de de yaygın olması sürpriz bir gelişme değil aslında. Edirne’nin ünlü Tulipa Cafe ve Restoran’ında otantik Osmanlı yemeklerini yiyip ya da Keçecizade’de bazı Deva-i Misklerden (tarçın, zencefil, sakız ve safranlı helva) alabilirsiniz.

8. Ağız Sulandıran Tatlılar

edirne'de ne yapılır - türk lokumu
Türk Lokumu © Jeroen / Flickr

Tatlılardan bahsetmişken, Edirne’nin Osmanlı Deva-i Misk’den çok daha tatlı lezzetleri var. Keçecizade veya Arslanzade’ye badem ezmesi (badem ezmesi), Kavala Kurabiyesi (pudra şekeri kaplı badem kurabiyeleri), lokum (Türk Lokumu) ve Kallavi (Antep fıstıklı kurabiye) almak için gidebilirsiniz.

9. Yahudi Mirası

Edirne bir zamanlar yaklaşık 20.000 Sefarad Yahudisine ev sahipliği yapmış ve şehrin Büyük Sinagogu, yerel kültür üzerindeki izini bırakmayı başaran bu zengin mirasın bir hatırlatıcısıdır. 2,5 milyon dolarlık bir harcama ile restore edilen sinagog kesinlikle görülmeye değer. Yahudi geçmişini merak ediyorsanız Edirne’de ne yapılır sorunuza bir cevap daha bulmuş oldunuz.

10. Edirne’nin Pazarları

edirne'de ne yapılır: Edirne Kapalı Çarşı gezilebilir
Edirne Kapalı Çarşı © Michael Paraskevas/Flickr

Edirne’de, özellikle de yerel ürünlerin en iyisini bulabileceğiniz tarihi çarşılardan birinde alışveriş yapmak için birden fazla alternatif bulunuyor. Eski Camii’deki tarihi Bedesten Çarşısı, Selimiye Camii’nin altındaki Selimiye Arastası (Selimiye Çarşısı) veya 1569 yılında Mimar Sinan tarafından tasarlanan Ali Paşa Kapalı Çarşı’sı bunlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in