Ege Bölgesi Gezilecek Yerler: 10 Farklı Destinasyon


Symi Adası

Medeniyet Beşiği olarak bilinen Ege bölgesi tarihin tüm dokunuşlarını derinden hissetmenizi sağlıyor. İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olmasının yanı sıra deniz ticaretinin başladığı mevkidir. İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa olmak üzere 8 ili kapsamaktadır. Bu 8 ille beraber Ege Bölgesi gezilecek yerler açısından oldukça çeşitlilik içeriyor.

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Ege Bölgesi’nde kazı çalışmaları sonucu edinilen eserlerin sergilendiği müze mevcudiyeti bir hayli yoğundur.

Orman varlığı bakımından 3. sırada yer almaktadır. Görülmesi gereken milli parklar içerisinde; Kuşcenneti, Çubucak, Ölüdeniz,  Marmaris, Güvercinlik, Katrancı Koyu, Şarlan, Çağlayan, Tanay Milli Parkı vardır.

Ziyaretçi akınına uğrayan Antik kentlere ve deniz, kum, güneş üçlemesinin hakkını veren plajlara sahip olan bölge her anlamda popülerdir.

Saymak ile bitirilemeyecek güzelliklere sahip olan bölgeyi tam anlamıyla gezebilmek için haftalara ihtiyacınız var. İzin günlerinizin kısıtlı olması ihtimalini göz önünde bulundurarak sizler için mini bir kıyı tatili planı hazırladık.

Popülaritesi artan tatil köylerinden, dokusu kaybolmamış antik kentlerden ve doğa aktivitelerine olanak sağlayan mevkilerden oluşan bir derlemeyi beğenilerinize sunuyoruz.

Ege Bölgesi Gezilecek Yerler

1. İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler
İzmir Gezilecek Yerler

İzmir ve gün batımının eşsiz manzarasını sunan Tarihi Asansör’de soluklanmalısınız muhakkak. Turgut Reis Merkez mahallesinde yer alan kulede çalışır durumda iki asansör mevcut. 58 metre kot farkına sahip olan iki sokağın iletişimini sağlamak için yapılan asansör sizleri romantik bir yemeğe davet ediyor.

Dario Moreno’nun yaşadığı ev
Dario Moreno’nun yaşadığı ev

Tam önünde yer alan Dario Moreno Sokağı’nda yürümelisiniz. Çünkü İzmir’in en şirin sokakların biri. Ayrıca Dario Moreno’nun yaşadığı ev yenilenerek Sanat Merkezi haline getirilmiştir, bilginize.

2. Selçuk Gezilecek Yerler

İzmir gez gez bitmeyeceğinden ve herkes tarafından bilinir olduğundan sizlere yeni popülerlik kazanan bazı önerilerimiz olacak.

Nesin Matematik Köyü
Nesin Matematik Köyü

Şirince Köyü’ne 1 km mesafede olan Nesin Matematik Köyü… 2007 yılında kurulan ve 55 dönümlük araziden oluşan köy Nesin Vakfı’na aittir.

Nesin Matematik Köyü

İmece usulü kurulan köyün meydan, sokak ve binalarında aydınların ve destekçilerin isimleri yazılıdır. Kütüphanelere sahip olan köyde herkes matematiğe veya felsefeye ilgi duyuyor.

Konaklama ve eğitim alma imkanınızın olduğu bu köyün destekçileri Sezen Aksu, Cem Yılmaz ve daha birçok sanat camiasına mensup ünlülerimiz.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi
Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi

Aydın’a geçmeden önce Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. 36 lokomotife ev sahipliği yapan açık hava müzesi, Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir – Aydın hattı Çamlık’tan geçtiği için burada kurulmuş.

3. Aydın Gezilecek Yerler

Efeler diyarı olan Aydın 1945 yılından itibaren göç çekim merkezlerinden biri haline gelmiştir. Tarım, hizmet ve turizm sektörü ileri seviyededir.

Aydın Gezilecek Yerler
Aydın Gezilecek Yerler

İstanbul ile mesafesi 608 km’dir. Aydın Çıldır Havalimanı üzerinden de seyahatinizi gerçekleştirebilir ve şehir içi dolmuş seferleri ile dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Belediye otobüslerini kullanacaksanız Aykart’a ihtiyacınız olacak.

Çingene pilavına ve gelin turşusuna eklenen soslar ile bir kahvaltıdan sonra Deve Sucuğu, Kuyu Tandırı, Çine Köftesi, Zeytinyağlı Börülce, Paşa Böreği, Ortaklar Çöp Şişi, Tahinli Pide, Yuvarlama da deneyimlemeniz önerilen lezzetlerdir.

Dilerseniz gezinize Aydın’da bulunan Arkeoloji, Yörük Ali Efe, Millet, Aydın, Afrodisias, Otantika Etnografya Müzesi tercihinizden başlayabilirsiniz.

Ben tarihe doymam diyenlerdenseniz şehir merkezine 1 km mesafede olan Tralleis Antik Kenti, Söke’de yer alan Priene Antik Kenti, Didim sınırlarında olan Milet Antik Kenti ve Karacasu ilçesinde bulunan Aphrodisias Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz.

4. Kuşadası Gezilecek Yerler

Old Town Tanneries
Old Town Tanneries

İlçeye girerken Old Town Tanneries’ı görmeniz ve kahve eşliğinde güzelliğin tadını çıkarmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Yaklaşık 4 km sonra Hacıfeyzullah mahallesine varabilirsiniz.

Güvercinada Kalesi
Güvercinada Kalesi

Mahalle Türkiye’nin en popüler alanlardan biridir. Mora İsyanı sırasında Barbaros Hayretin Paşa tarafından iç kale ve İlyas Ağa tarafından surları yaptırılan Güvercinada Kalesi, Kuşadası Limanı ve şehrin muhteşem manzarası ile içinizi ısıtacak.

Kirazlı Köyü
Kirazlı Köyü

Merkeze 14 km mesafede olan Kirazlı Köyü’nde köy kahvaltısı edebilirsiniz.

Kurşunlu Manastırı
Kurşunlu Manastırı

Kirazlı Köyü’ne 21 km mesafede olan Kurşunlu Manastırı ziyaret edilemeye değer bir yapı.

Güzelçamlı Milli Park
Güzelçamlı Milli Park

Kıyı şeridini takip ederek Güzelçamlı Milli Park’ı ziyaret edebilirsiniz. Tabi ki bir önceki durağınız Zeus Mağarası ise…

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Aynı alanda bulunan Büyük Menderes Deltası Milli Park’ı ve Dilek Yarımadası sizlere görsel bir şöleni garanti ediyor.

5. Didim Gezilecek Yerler

Söke yoluna dönerek devam edeceğiniz yol 72 km mesafe sonra sizi Didim’e getirmektedir. Saçları yılandan olan bakışları canlıları taşa çevirebilen Medusa’nın yeridir.

Milet Antik Kenti
Milet Antik Kenti

Milet Örenyeri’nden geçerek Milet Antik Kenti ziyaret edebilirsiniz. Faustina Hamamı kalıntılarında tarihin tüm dokunuşları saklı.

Didyma Antik Kenti
Didyma Antik Kenti

Bir sonraki durağımız Didyma Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Medusa Figürü ve Yenihisar Cami’ni içeriyor ve merkeze uzaklığı 2 km. Ünlü Altınkum veya Akbük Plajlarında denizin tadını çıkarmayı unutmayın.

6. Muğla Gezilecek Yerler

En uzun kıyı şeridine sahip olan ilimizin, İstanbul ile mesafesi 670 km’dir. Ayrıca uçuş tercih edecekseniz Milas – Bodrum ve Dalaman Havaalanı’ndan birine inebilir ve dilediğiniz yere şehir içi minibüs seferleri ile kısa sürede varabilirsiniz.

Misafirlerine, her anlamda dopdolu bir tatil yaşatmayı hedefleyen Muğla’da mümkün olduğu kadar çok gezmelisiniz. Turistik bölge ve mekanları bir hayli fazla olduğu gibi mavi bayraklı plaj ve marina sayısı da fazla olan Ege Denizi’nde Kasım sonuna dek yüzmek mümkün.

Muğla Bölge Müzesi
Muğla Bölge Müzesi

Muğla; Zeki Müren Sanat, Bodrum Sualtı Arkeoloji, Fethiye, Bodrum Denizcilik, Muğla, Kargı Yörük, Milas Müzesi’ni bünyesinde barındırıyor.

muğla gezilecek yerler antik kent

Ancak tarihe doyum olmaz diyenler için Knidos, Tlos, Kaunos, Xanthos, Herakleia, Labranda, Letoon, Pedasa, Lagina Hekate, Stratonikeia Antik Kenti ziyaretçilerini bekliyor.

taş evler
taş evler

7. Bodrum Gezilecek Yerler

Karakaya Köyü
Karakaya Köyü

Bodrum’da taş evlerin olduğu Karakaya Köyü ve dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Milas Kapıkırı Köyü
Milas Kapıkırı Köyü

Ardından Milas Kapıkırı Köyü’ne uğrayabilir ve Bafa Gölü’nün şahane manzarasını seyredebilirsiniz.

bodrum gezilecek yerleri

8. Ula Gezilecek Yerler

Kıyı şeridini takip ederek Ege bölgesi gezilecek yerler listemizdeki Ula ilçesindeki muhteşem adayı görmenizi tavsiye ediyoruz. Üçlü ada grubunun en büyüğü olan Sedir Adası muhteşem denizi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Ula gezilecek yerler
Ula gezilecek yerler

Ula’da konaklamak için balıkçı kasabası olan Akyaka Tatil Köyü’nü tercih edebilirsiniz

ula rüzgar sörfü
ula rüzgar sörfü

Ayrıca Ula’ın Gökova mahallesinde eğitmenlerden ders almak koşulu ile rüzgar sörfü yapabilirsiniz.

9. Datça Gezilecek Yerler

datça gezilecek yerler

Ege bölgesi gezilecek yerler listemizdeki bir başka yer olan Datça’ya giderken, Değirmen Bükü Köyü’nün biraz aşağısında kurulan Knidia Çiftliği doğa ile iç içe yaşama imkanını tanıyor misafirlerine. Organik sebze yetiştirme, zeytin toplama, bağ bakma ve daha birçok işte dilerseniz gönüllü işçi olarak çalışabiliyorsunuz. Pekmez, şarap zeytin yapımını görebilir hatta deneyimleyebilirsiniz. Çalışana konaklama ve yemek müessesenin ikramı oluyor.

datçada nereye gidilir

12 dönüm alana sahip olan çiftlikte iki tip konaklama imkanı bulunuyor. Biri taş ev diğeri yıldızlar altında cibinliği mevcut bir yatak, tercih size kalmış.

Knidos Bölgesi
Knidos Bölgesi

Datça’ya vardığınızda Knidos Bölgesi ilk görmeniz gereken yer! Günümüze ulaşan muhteşem yapıda bir antik liman kenti sizleri bekliyor olacak. Bölgede berrak masmavi bir koy, uzun bir iskele, lezzetli balıkları usta ellerden yiyebileceğiniz bir restoran ve bir otopark bulunuyor.

datçanın koyları
datçanın koyları

Geçmişi MÖ 2000 yılına dek dayanan Datça’nın 52 koyu vardır. Türkiye’nin birinci ve Dünyanın ikinci saf oksijenine sahip mevkiidir. Eskiden ulaşım zorluğu nedeni ile çok tercih edilmeyen Datça, problemin giderilmesi ile popülerlik kazanmaya başladı.

Symi Adası
Symi Adası

Buraya kadar gelmişken Symi Adası’nı ziyaret etmemek olmaz.  Yunan adası olan Symi’ye turizm şirketlerine ait tekneler ile geçebilirsiniz. Ayrıca sürat teknesi ile 20 dakika gibi kısa bir sürede geçmek de mümkün. Türk Yunan dostluğuna güzel örnekler görmeniz içinizi ısıtacak. Sirtaki severlerden iseniz stres de atabilirsiniz.

10. Fethiye Gezilecek Yerler

Yuvarlak Çay
Yuvarlak Çay

Fethiye aslında Akdeniz bölgesinin batısında yer almaktadır ancak Ege bölgesi gezilecek yerler listemize burayı da eklemek istedik.

Bir sonraki durağımız olan Fethiye ilçesine giderken Marmaris’i geçtikten sonra vaktiniz var ise Köyceğiz’de Yuvarlak Çay’a gitmenizi öneririz.

Dünya adrenalin ile anlamlı diyenler, şehrinin monotonluğundan sıkılanlar için Ölüdeniz’de yapılacak en ideal aktivite yamaç paraşütüdür.  Ünü dünyaya yayılan mevkii Paragliding tutkunlarını bekliyor.

Ege bölgesi gezilecek yerler - fethiye yamaç paraşütü
fethiye yamaç paraşütü

Son olarak Muğla’da Çökertme Kebabı, Döş Dolması, Ekşili Balık, Kefal Dolması, Keşkek, Sulu Kebap, Kabak Çiçeği Dolması, Kaya Koruğu Salatası denemeniz gereken lezzetlerden sadece birkaçı…

Böylece Ege bölgesi gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Elbette yukarırda bahsettiğimiz yerler dışında birçok yer daha olacaktır, bunları da yorumlarda bahsedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in