Eskişehir Gezi Rehberi: Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi


eskişehir sazova parkı

Eskişehir canlı sokaklarıyla, genç üniversiteli nüfusuyla, şehrin içerisinden geçen tramvayı ile, porsuk nehri ve etrafındaki cafeleriyle, barlar sokağı ile ve daha birçok olanağı ile başkent Ankara’ya yakın tam bir öğrenci şehridir. Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve yeni olarak Anadolu Üniversitesinden ayrılan Eskişehir Teknik Üniversitesi ile aynı zamanda bir üniversiteler şehri de diyebiliriz. Kent merkezinde görebileceğiniz çibörekçileri, oldukça ucuz tantunicileri, meşhur met helvası ve diğer lezzetleri burada sık sık görebilirsiniz. Eskişehir’de çoğu yer birbirine oldukça yakındır, hatta birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Bence bu da şehri yaşamak için daha da kolaylaştırıyor. Bu yazıda sizlere Eskişehir hakkında bazı bilgiler vereceğim ve Eskişehir gezilecek yerler listesi oluşturacağım.

Eskişehir Nerede?

İstanbul’dan 302 km, Ankara’dan 233 km uzaklıkta olan Eskişehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Aşağıdaki haritadan yerini daha iyi görebilirsiniz.

eskişehir nerede

Ben de üniversiteyi Eskişehir’de okumaktan gayet memnun olan biri olarak, sizlere bu tarafa yapmak isteyeceğiniz bir gezi için, Eskişehir gezilecek yerler listesi oluşturacağım.

Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’in meşhur lezzetleri arasında  çiböreği, met helvası, balaban köftesi bulunmaktadır. Bunun yanında tabi ki daha farklı lezzetler de bulunmakta. Ciğer dürümlerden tutun, cafelerindeki güzel kahvaltılarına kadar birçok farklı lezzeti burada tadabilirsiniz. Ciğer yemek için Ciğerci Ahmet’i, Çibörek tatmak için Papağan Çiböreği deneyebilirsiniz. Kahvaltı için biraz daha otantik bir mekan olan Eskişehir Odunpazarı evlerinin bulunduğu yerde olan Rasta Cafe’yi deneyebilirsiniz.

Eskişehir Şehir Ulaşımı

Eskişehir’de daha önce de bahsettiğim üzere birçok yere yürümek bence en iyisi. Ancak uzak kalan bazı yerler için Eskişehir’deki birçok noktaya ulaşabileceğiniz tramvay hatlarını veya otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.  Şehir dışından Eskişehir’e gelecek ziyaretçiler de Eğer İstanbul veya Ankara’dan geleceklerse hızlı tren ile konforlu bir yolculuk yaparak, şehir merkezindeki Eskişehir tren garında inebilirler.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi:

1. Sazova Parkı – Bilim, Sanat, Kültür

eskişehir sazova parkı

Eskişehir Sazova parkı diğer adıyla Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olarak da geçmekte. Park ailenizle haftasonu yürüyüş yapmak ve dolaşmak için tercih edeceğiniz yerlerden biri olabilir. Park içerisinde farklı temalarda gezilecek yerler mevcut. Masal ŞatosuUzay EviKorsan Gemisi ve Sazova Parkı Akvaryum bunlar arasında.  Özellikle Eskişehir Masal Şatosu bence Eskişehir’in ikonik yerlerinden biri olmaya aday bir yapı. Park şehrin merkezinden biraz uzakta ancak Eskişehir’de en uzak bir yer bile Ankara veya İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanlar için yakın gelecektir.

2. Y. Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

eskişehir sazova parkı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından Belediye’ye bağışlanan, tarihi kişilikler ve yerli yabancı ünülerden oluşan 160 balmumu heykelini burada görebilirsiniz. Müze ayrıca Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneğidir. Müzede çeşitli Atatürk heykelleri, sporcular, sanatçılar ve yabancı devlet adamlarına ait heykeller de bulunmaktadır. Eskişehir’de özellikle çocuğunuzla ziyaret edilecek yerler arasında olan müzede eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

3. Kentpark – Yapay Plaj

eskisehir kentpark

İçerisinde Türkiye’de bir ilk olan yapay bir plajı da bulunduran Kentpark, at binme alanları ile de Eskişehir’de görmek isteyeceğiniz yerlerden olabilir. Hatta yaz mevsiminde gelirseniz, mayonuzu da yanınızda getirip yapay plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Ben tüm şehirlerde bu tarz büyük parkların daha çok olmasından yanayım. İnsanlar burada aileleri ile yürüyüş yapıp rahatlayabiliyorlar. Park yaklaşık 300 bin metrakarelik bir alana kurulmuş. Plaj gerçek deniz kumundan oluşan bir sahile sahiptir.

4. Kurşunlu Camisi ve Külliyesi

eskişehir kurşunlu cami ve külliyesi

Kurşunlu Külliyesi, 16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait bir eser olmakla beraber içerisinde cami, şadırvan, zâviye (medrese), talimhane, harem, imâret, Mevlevî şeyhlerine ait türbe ve iki adet kervansarayı barındırmaktadır. Külliye ile ilgili daha detaylı bilgiye Odunpazarı belediyesinin websitesinden buradan erişebilirsiniz.

5. Şelale Park – Kuşbakışı Eskişehir

eskişehir şelale parkı

Şelale park benim Eskişehir’de en sevdiğim yerlerden birisidir. Şehre yukarıdan bakan bu tarz yerleri severim. Odunpazarı evlerinin arasından geçerek gidebileceğiniz Şelale Park’a ulaşım için yürümek biraz zahmetli olacaktır, çünkü oldukça yüksek bir yerde bulunmakta bu yüzden dik yokuşları yürümeniz gerekecektir. Bunun yerine bir taksiyle veya yakından geçebilecek otobüsleri tercih edebilirsiniz. Parka gelince şehir manzarasının keyfini sürebileceğiniz bir yer. İçerisinde bulunan cafe-restoran tarzı yerden birşeyler yiyip içerek şehir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

6. Cam Sanatları Müzesi

eskişehir cam sanatları müzesi

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi 2007 yılında açılmıştır. Eskişehir Odunpazarı evlerinin bulunduğu yerleri gezerken buraya da uğrayabilirsiniz. İçerisinde yerli yabancı birçok sanatçının eserlerini görebilirsiniz. Cam Sanatları Müzesi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubunun işbirliği ile oluşturulmuş ve haftanın altı günü ziyarete açıktır.

7. Odunpazarı Evleri

eskişehir odunpazarı evleri

Eskişehir denince akla ilk gelen manazaralardan birisi de şehre tarihi kokusunu veren rengarenk Eskişehir Odunpazarı Evleridir. Odunpazarı ayrıca  Tarihi ve Kentsel Sit” olarak koruma altına alınmıştır. Burada gezinirken bol bol fotoğraf çekinebilir, Odunpazarı semtinde bulunan müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Burada ayrıca bizim de arkadaşlarla zaman zaman gittiğimiz güzel cafeler bulunmaktaydı. Rasta Cafe farklı ambiansı ile ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Burada güzel bir kahvaltı yapabilir veya farklı karışımlardan oluşan içeceklerin tadına bakabilirsiniz.

8. Adalar ve Barlar Sokağı

eskişehir adalar

Eskişehir sokaklarına canlılığını veren genç nüfusunun yanısıra belki de adalar veya merkezindeki caddeler gibi bu tarz sokağa kapalı yollarıdır. Görünüşü ile Venedik’i andıran Adalar porsuk nehri tarafından ikiye ayrılmış bir mekandır. İki yakasında da cafelerin yer aldığı yer, tam anlamıyla bir gençlik merkezidir. Barlar sokağı ise Adalar’ın hemen yakınında kime sorsanız göstereceği bir yerdedir. İşte Eskişehir’in en sevdiğim özellikleri de farklı yerleri yürüme mesafesi yakınlığında barındırması. Modunuza göre barlar sokağında veya adalarda bir yerde arkadaşlarınızla buluşabilir, porsuk nehri etrafında oturarak geçen feribotları izleyebilir, veya nehir içerisindeki kayıklara binerek gezebilirsiniz. Eskişehir gezilecek yerler listenize Adalar ve Barlar sokağını da ekleyebilirsiniz, zaten şehir içinde olduğundan, öncelikle daha uzak yerleri gezip, şehir içinde turlarken buraları zaten görmüş olacaksınız.

9. Eskişehir Havacılık Müzesi

eskişehir havacılık müzesi

Pazartesi ve Salı günleri hariç hergün 09:00 -17:00 saatleri içerisinde ziyaret edebileceğiniz Havacılık müzesi, 1998 yılında ziyarete açılmış ve içerisinde sivil ve savaş uçakları olmak üzere farklı modellerde uçakları görebilirsiniz.

10. Lületaşı Müzesi

eskişehir gezilecek yerler - lületaşı müzesi

Eskişehir gezilecek yerler listemizin bir başka mekanı olan Lületaşı müzesi 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından ziyarete açılmıştır. Lületaşı müzesi 60 sanatçının 400 civarında eserinin sergilendiği bir müzedir ve Kurşunlu Külliyesi içerisinde bulunmaktadır. Külliyeyi ziyaret etmişken Lületaşı Müzesini de aradan çıkarabilirsiniz. Lületaşı dünya üzerinde sadece Eskişehir’de çıkarılıyormuş ve hatta “Eskişehir Taşı” adı ile de anılıyormuş. Müze ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in