Gökçeada Rehberi – Gökçeada Gezilecek Yerler


Tepeköy Tarihi Çınar Bölgesi

Gökçeada Genel Bilgiler

Bu yazımda sizlere son yapmış olduğum Gökçeada gezimdeki izlenimlerimi ve Gökçeada gezilecek yerler listesinden bahsedeceğim. Gökçeada’da ne yapılır, Gökçeada’da ne yenir, Gökçeada feribot fiyatları, Gökçeada’ya nasıl gidilir gibi sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

Yunan Mitolojisinde Gökçeada

Eski adıyla Imbros veya İmroz adası olarak bilinen ada, 29 Haziran 1970 yılında resmi olarak Gökçeada adını almıştır. 2016 nüfus sayımına göre, Gökçeada bölgesi 8.776 nüfusa sahiptir. Yunan mitolojisine göre, Phthia kralı, Aşil’in annesi Thetis’in sarayı, Imbros ve Semadirek arasında bulunuyordu. Poseidon’un kanatlı atlarının ahırlarının Imbros ve Tenedos arasında olduğu söylenir.

Gökçeada Ekonomisi

Balıkçılık

Mevsiminde Kılıçbalığı yakalanır

Tarım

Keçiler yetiştiriciliği vardır. Hatta çevrede gezinirken ağaçların altında keçileri görmeniz olasıdır.

Turizm

Çoğu turist yaz aylarında ziyaret ediyor.

Ulaşım

Havaalanından eski tarifeli uçuşlar şu anda uçmuyor.

Gökçeada Nerede – Gökçeada Haritası

Gökçeada Çanakkale iline bağlı Ege denizinde yer alan ve aynı zamanda Türkiye’nin en batısında bulunan bir adadır. 279 km2  bir alana yayılmış olan adada denize girilebilecek yerler bulunmaktadır. Gün batımını izlemek için çok güzel yeri de mevcuttur. Gökçeada koyları, gökçeada rum köyleri gezilecek yerler listenize eklenmesi gereken yerlerden. Aşağıdaki haritadan Gökçeada nerede sorusuna daha iyi bir yanıt alabilirsiniz:

gökçeada haritası
Gökçeada haritası

 

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada Bozcaada ile birlikte Çanakkale gezisi yapanların ada havası almak için uğradığı popüler adalardan birisi. Kurban Bayramı tatilini Altınoluk’ta geçirirken biz de bir günümüzü Gökçeada’da geçirmek için online olarak arabalı feribot bileti aldık. Gidiş dönüş bilet fiyatı  Kabatepe’den Gökçeada’ya 109 tl idi. Aşağıdaki resimden detaylı Gökçeada feribot fiyatları görülebilir:

Kabatepe gökçeada bilet fiyatları

Online olarak bilet aldılınızda çanakkaleden Eceabata geçişte ekstra feribot ücreti ödemeniz gerekmiyor. Çanakkale Eceabat arası yaklaşık 20 dk sürüyor. Eceabat’ta indikten sonra da Kabataş iskelesine gelmek yaklaşık 15 dakika sürüyor. Feribot zamanını kaçırmamak için bu süreleri göz önünde bulundurmanızda fayda var. Kabataş’tan Gökçeada’ ya ulaşmak ise yaklaşık 1,5- 2 saat sürüyor. Detaylı sefer saatleri ve ücret bilgisine Gestaş’ın sitesinden buradan ulaşabilirsiniz. Feribotlarda tost, çay vs. gibi yiyecek içecekler bulunuyor. 4 liraya tost yiyebiliyorsunuz. Eğer sabah kahvaltınızı yapmadıysanız, Ezine’den geçerken meşhur Ezine peyniri alabilir ve Çanakkale domatesi ve yanında Ege’nin doğal zeytinleri ile güzel bir kahvaltı yaparak güne zinde başlayabilirsiniz.

Çanakkale eceabat feribotu

Gökçeada’da Neler Yapılabilir

Detaylara inmeden önce Gökçeada’da yapılacak şeylerden ve Gökçeada’da ne yenir sorularına cevap verelim:

 • Imroz Poseidon Restoran‘da önceden rezervasyon yapıp gün batımı eşliğinde muhteşem manzaraya karşı güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
 • Efibadem pastanesinin tereyağlı kurabiylerinden ve akşam saatlerinde dondurmalarından tadabilirsiniz.
 • Laz koyunun güzel denizinde serinleyebilirsiniz.
 • Su altı milli parkına gidebilirsiniz.
 • Pazar günü Gökçeada’da olacaksanız, ada merkezindeki pazardan köylülerin üretimi olan peynir, zeytin, tarhana gibi ürünlerden satın alabilirsiniz.
 • Zeytinliköy‘deki Cafe Garajdan dibek kahvesi ve sakızlı muhallebisinden yiyebilirsiniz. Vadiye karşı güzel bir zaman geçirebilirsiniz.
 • Tepeköy tarihi çınaraltında piknik yapabilirsiniz.
 • Gökçeada Tuz Gölünde çamur banyosu yapabilirsiniz.
 • Biyer restoranda Gökçeada oğlak tandır kebabından tadabilirsiniz.
 • Gökçeada Aydıncık plajında surf eğitimi alabilirsiniz.
 • Rum köylerini ziyaret edip fotoğraf çekinebilirsiniz.
 • Cicirya pizzasından tadabilirsiniz.

 

Gökçeada Kamp Yerleri

gökçeada kamp

Gökçeada çadır kampı veya karavan kampı kurmak için elverişli yerlere sahip. Şen Camping ve
Yıldız koy’da bulunan Arkadia Kamping bunlardan ikisi. Şen kampingde elektrik için 5 TL ücretle uzatma veriyorlarmış ve bulaşık için çeşmeleri mevcutmuş. Arkadia Kamping ise Şen Camping’e göre rüzgar açısından daha korunaklı oluyormuş. Gökçeada’daki bu kamp yerlerine ait daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gökçeada İlk İzlenimler

Feribot adaya yaklaştığında adanın feribota bakan yüzü ilk etapta oldukça ağaçsız bir manzarayla bizi karşılıyor ancak adayı gezdikçe eminim ki bu fikir değişecektir. Adanın feribota bakan yüzü aşağıdaki şekilde:

Gökçeada manzarası

Şimdi de Gökçeada gezimizin geri kalanında gördüğümüz, Gökçeada gezilecek yerler listesine bakalım:

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Efibadem Pastanesi

Feribottan indiğimizde 5 dk kadar bir yolculukla Gökçeada’nın merkezine varıyoruz. Burada Efibadem pastanesinde mola verip havuçlu kekinden, Efibadem kurabiyesinden ve taze poğaçalarından tadıyoruz. Efibadem’de ayrıca özel el yapımı soslardan, zeytinyağına, közlenmiş biberlerden, dibek kahvesine çeşitli ürünler de satılıyor. Merak edenler için Efibadem’in hikayesini de buraya bırakıyorum:

Efibadem pastanesi

Efibadem kurabiyesi de adından anlaşılacağı üzere içi bademli, teryağlı bir kurabiye. Tereyağı benim damak tadıma göre biraz ağır geldi ama gelmişken denenebilir. Paket büyüklüğüne göre farklı fiyatlarda seçenekleri mevcut.

Gökçeada Efibadem kurabiyesi
Gökçeada Efibadem Kurabiyesi

Gökçeada – Zeytinliköy

Gökçeada meekezden araba ile yine 5-10 dakikalık yolculuk sonrası Zeytinliköy’e geliyoruz. Burası şirin evlerin bulunduğu, butik cafelerde dibek kahvesi içip sakızlı muhallebesinden tadabileceğiniz bir köy. Köy içerisinde biraz yürüyüş yaparsanız köydeki şapeli ve kiliseyi de görebilirsiniz.

Kısa bir yürüyüş sonrası muhteşem yeşil vadiye bakan Cafe Garaj’da bir mola veriyoruz. Burada Grek müziği eşliğinde dibek kahvesi ve sakızlı muhallebesini tadarken, manzaranın keyfini çıkarıp biraz soluklanabilirsiniz. Buraya uğramanızı tavsiye ederim gerçekten konum olarak güzel bir Cafe. Fiyat bilgisi merak edenler için 5 dibek kahvesi ve 2 suya 38 lira verdik.

Gökçeada Cafe Garaj
Gökçeada Cafe Garaj

Zeytinliköy gezisini tamamladıktan sonra sıra geldi Tepeköy’e. Tepeköy konum olarak tepelerde yer alıyor. Tepeköy’e tırmanırken yol üstünde Barba Yorgo tavernası bulunuyor. Fiyatları da aşağıdaki gibi:

Barba Yorgo Tavernası

Barba Yorgo tavernası fiyatları
Barba Yorgo Fiyatlar

İç mekanı merak edenler için mekanın resmini de paylaşıyorum:

Barba Yorgo İç Mekan
Barba Yorgo İç Mekan

Gökçeada Tepeköy Tarihi Çınarı

Daha sonra tarihi çınarın bulunduğu ve harika deniz manzarasının olduğu bölgeye doğru yine arabayla harekete geçiyoruz. Burada manzara gerçekten çok güzel ve etrafta piknik yapan bazı insanları görebilirsiniz.

Tepeköy Tarihi Çınar Bölgesi
Tepeköy Tarihi Çınar Bölgesi

Bu manzaranın arka tarafında da tarihi çınarı görebilirsiniz:

Tepeköy Tarihi Çınar
Tepeköy Tarihi Çınar

Burada biraz soluklanıp fotoğraf çekinebilirsiniz. Ardından bira serinlemek için tarihi çınara yaklaşık 20 dakika uzaklıkta olan Laz Koyuna geçiyoruz. Laz koyu yüzmek için gerçekten çok güzel bir koy, dalgasız diyebileceğimiz ve çok soğuk olmayan berrak bir denizi var. Sahil kenarında şemsiyeler mevcut ve yemek yiyebileceğiniz bir yer de mevcut. Buraya da yine arabayla gelebilirsiniz. Yolu biraz kötü ve park için arabalar tepeye park etmek zorunda kalabiliyor. Ayrıca burada çadır kamp yapanlar da mevcut. Eğer bu tarz doğa temalı konaklamayı seviyorsanız çadırınız ve kamp için gerekli olan diğer ekipmanları yanınızda getirebilirsiniz.

Gökçeada Laz Koyu

Gökçeada Laz Koyu
Gökçeada Laz Koyu

Gökçeada Tuz Gölü – Çamur Banyosu

Laz koyunda biraz serinledikten sonra rotamızı Aydıncık plajının arka kısmında kalan Tuz gölüne çeviriyoruz. Göl su bakımından bu dönemde kuruydu ama zaten buraya gitme amacımız sağlık açısından faydalı olduğu söylenen çamuru vücudumuza sürerek bir nevi çamur banyosu yapmaktı. Zaten Gökçeada Tuz Gölü’ne gidince diğer insanların da çamur banyosu yaptığını görebilirsiniz. Duyduğuma göre buradaki çamur banyosu Sağlık Bakanlığın’dan da onay almış ve sağlığa iyi geldiği söyleniyor. Hatta buradaki çamurdan zaman zaman kullanmak üzere evlerine götürenler de oluyor. Siz de bu farklı deneyimi tadmak istiyorsanız Gökçeada gezilecek yerler  listenize tuz gölünü de eklemelisiniz.

Gökçeada Tuz Gölü Çamur Banyosu
Gökçeada Tuz Gölü Çamur Banyosu

Gökçeada Aydıncık Plajı

İyice çamura bulandıktan sonra temizlenmek ve serinlemek amacı ile bir de Aydıncık plajında sahile girdik. Burada da daha çok karavanlarıyla gelmiş kamp yapan insanları sahilşn girişinde görebilirsiniz. Aydıncık plajının en önemli özelliklerinden birisi sörf yapmaya elverişli olması. Lakin etrafta sörf yapan birçok kişiyi göreceksiniz. Biz de gitmişken denemek için fiyat bilgisi aldık. Ancak direk öyle her isteyen yapamıyor. Öncelikle eğitim almanız gerekiyor. 6 saatlik eğitim 660 TL imiş. Eğitim tamamlandıktan sonra kendi başınıza sörf yapmak isterseniz saatlik 80, yarım gün 120, tam gün ise 180 TL bir sörf ücreti bulunuyor.

Gökçeada Aydıncık Plajı
Gökçeada Aydıncık Plajı
Gökçeada Aydıncık Plajı Karavan Kampı
Gökçeada Aydıncık Plajı Karavan Kampı

Gökçeada Imroz Poseidon Restoran

Aydıncık plajında serinledikten sonra yemek yemek için arkadaşıma tavsiye edilen Imroz Poseidon restoranına gidiyoruz. Buranın manzarası gerçekten muhteşem. Gökçeada gezilecek yerler listenizin en başında olması gereken yerlerden birisi kesinlikle burası olmalı. Gökçeada’da tepeden deniz manzarasına karşı romantik bir akşam yemeği yemek istiyorsanız burayı kesinlikle tercih edebilirsiniz. Özellikle gün batımını buradan izlerken yemek yemek çok keyifli olabilirdi. Olabilirdi diyorum çünkü buraya o kadar çok rağbet varmış ki oradaki garsonlardan birisi bir iki hafta önceden rezervasyon yaptırmamızda fayda olduğunu söyledi. Gitmişken bir iki fotoğraf çektim ve girişteki fiyat menüsünü de aşağıda paylaşıyorum:

gökçeada gezilecek yerler - Gökçeada İmroz Poseidon Restoran
Gökçeada İmroz Poseidon Restoran
Gökçeada İmroz Poseidon Restoran Fiyatları
Gökçeada İmroz Poseidon Restoran Fiyatları

Gökçeada Biyer Restoran

Yemeği burda yemeyince yine Gökçeada merkeze inerek burada bulunan Biyer restoranda yemeğimizi yedik. Mercimek çorbası, beef stroganoff ve yanında pilav ve salata, zeytinyağı eşliğinde bir yemek yedim. Burası yemekleri kendisi yapıyor ve Gökçeada’da meşhur olan oğlak tandır kebabı da mevcut. Oğlak tandırın fiyatı porsiyon başı 35 Tl, beef stragonof 40 tl, tereyağlı mercimek çorbası 7 Tl idi. Porsiyonlar gayet boldu. Gidenlere burayı da tavsiye ederim.

Gökçeada Biyer Restoran

Yemeği de yedikten sonra gün batımını izlemek için daha önce bahsettiğim Imroz Poseidon restoranının hemen yanındaki yıkık harabenin bulunduğu yerden gün batımını seyredebilirsiniz. Bence Gökçeada’nın en çok neyini sevdin deseler bu manzara derim. Gerçekten deniz ayaklarınızın altında ve güneşin batışı harika.

Gökçeada gün batımı
Gökçeada gün batımı

Güneşin batışını da burada izledikten sonra kalan vaktimizi Gökçeada merkezinde geçirmeye karar verdik. Yine Efibadem pastanesine geçip dondurmalardan tattık ve şehir merkezinde küçük bir tur attık. Zaten merkez çok büyük değil, yürüyerek rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Gökçeada Sualtı Milli Parkı

gökçeada gezilecek yerler - gökçeada sualtı milli parkı

Gökçeada’da bunların dışında bizim gitmediğimiz yerler de mevcuttu. Eğer vaktiniz varsa Gökçeada’daki Sualtı Milli Parkına gidebilirsiniz. Burası Tüdav tarafından 1999 yılında park ilan edilmiş ve Türkiye’nin ilk sualtı parkı olma ünvanına sahip yeri. Vaktiniz varsa Gökçeada gezilecek yerler listesine sualtı milli parkını da ekleyebilirsiniz.

Bu Gökçeada rehberinde yapmış olduğum geziden de edinmiş olduğum tecrübeler ışığında sizlere Gökçeada gezilecek yerler hakkında ve diğer detaylar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizler de ek olarak gördüğünüz yerleri ve Gökçeada’da taddığınız farklı lezzetleri yorumlarda belirterek diğerlerinin de faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bir başka gezide görüşmek üzere!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in