Mezopotamya’nın İncisi Mardin’de Gezilecek Yerler


Mardin'de gezilecek yerler

Mezopotamya’nın İncisi: Mardin

Dünyanın gelmiş geçmiş en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmış Mardin… Çeşitli kültürlerin, farklı dini inançların kardeşçe yaşadığı renkli ve sevgi dolu bir şehir… Bu otantik şehrin sokaklarında yüzyılların izini sürdüğünüzü hayal edin. İşte sizin için hazırladığımız Mardin’de gezilecek yerler listesi içeren Mardin gezi rehberi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Mezopotamya’nın incisi Mardin, Mazı Dağı’nın yamacındaki bir tepeye kurulmuştur. Suriye ile sınır komşusudur. Camileri, kiliseleri, manastırları, türbeleri ile kendine has bir mimariye sahiptir. Bu tarihi yapılarıyla ünlü bir şehir olan Mardin’de gezilmesi tavsiye edilen birçok yer vardır. Gezi tutkunları için Mardin, adeta bir gezilecek yerler cennetidir. Gelin hep beraber Mardin’de gezilecek yerlere bakalım:

Mardin’de Gezilecek Yerler

1. Mardin Kalesi

mardin kalesi
mardin kalesi

Mardin’de gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Mardin Kalesi yer alıyor. Kartal Yuvası olarak da bilinen Mardin Kalesi, en az 1600 yılık bir geçmişe sahiptir. 10. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen kale, doğal kayalar üzerine eklemeler yapılarak oluşturulmuştur. Mardin ve Mezopotamya Ovası izlenebilen Kale’nin muhteşem bir manzarası vardır.

2. Mardin Ulu Cami

Mardin Ulu Cami
Mardin Ulu Cami

Mardin’de gezilecek yerler listemizin diğer bir yeri Mardin Ulu CamiCami-i Kebir olarak da bilinen Mardin Ulu Cami, Artuklular dönemine aittir. Minaresinde yer alan kitabede, 2. Kutbüddin İlgazi tarafından yaptırıldığı yazılıdır. Bugüne kadar birçok kez, en son 2010 yılında restore edilen cami, Süryanili araştırmacılara göre geçmişte kiliseden camiye çevrilmiştir. Dikdörtgen bir yapısı olan, Mardin’deki birçok yapı gibi sarı kesme taşlardan yapılmış olan caminin içinde şadırvanı ile küçük bir avlusu bulunmaktadır.

3. Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi
Zinciriye Medresesi

Artukluların son döneminde inşa edilen Zinciriye Medresesi Mardin’de en fazla ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Zinciriye Medresesi, şehrin merkezinde, Mardin Kalesi’nin hemen altında yer alır. İki katlı bir yapı olan medresede bir cami, avlu ve türbe bulunur. Tarihi bir dokusu olan ve geçmişte rasathane olarak da kullanılmış olan medrese, dilimli kubbeleriyle ünlüdür.

4. Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi
Kasımiye Medresesi

Mardin’in merkezinde bulunan Kasımiye Medresesi Mardin’in en büyük yapılarından biridir. Artuklular zamanında inşasına başlanan medrese, ancak Akkoyunlular zamanında, 15. yüzyılda tamamlanmıştır. Medrese, tarihte hem bir ibadet yeri hem de tıp merkeziydi. Bu yüzden medresenin kapılarının üzeri tıp amblemi ile süslenmiştir. Geçmişte tıp eğitimi verilen en önemli medreselerden biridir.

5. Deyrülzafaran Manastırı

Deyrülzafaran Manastırı
Deyrülzafaran Manastırı

Günümüzde halen Süryaniler tarafından okul ve ibadethane olarak kullanılan manastırın geçmişi Romalılara kadar uzanmaktadır. Safran Manastırı anlamına gelen Deyrülzafaran Manastırı, adını inşasında kullanılan safran çiçeklerinden almıştır. Harç kullanılmadan, geometrik düzende dizilmiş taşlardan oluşan tavanı görülmeye değerdir. Üç katlı bir yapı olan manastırda, Meryem Ana Kilisesi, Azizler Evi, Kubbeli Kilise, sergi alanı, revak ve teras bulunmaktadır.

6. Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi

Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi
Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi

Kırklar Kilisesi olarak da bilinen kilise, şehrin merkezinde yer alır. 6. yüzyılda inşa edilen kilise, günümüzde Ortodoks Hıristiyanlara ibadet yeri olarak Süryanilere halen hizmet vermektedir. İçinde bir avlu ile bir çan kulesi olan kilise, erken dönem Hıristiyan mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

7. Mardin Dara Antik Kenti

Mardin Dara Antik Kenti
Mardin Dara Antik Kenti

Şehir merkezinin 30 kilometre güneyinde, Oğuz Köyünde, Mardin-Nusaybin karayolu üzerinde bulunan Dora Antik Kenti, Bizanslılar tarafından askeri bir savunma üssü olarak inşa edilmiş bir kenttir. Antik kentin yüzde 70’i halen toprak altında gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedir. Surlarla çevrili olan kentin içinde çarşı, kale, kilise, sarnıç kalıntıları bulunmaktadır. Kazılar sırasında elde edilen antik kalıntılar Mardin Müzesi’nde ziyaretçilere sergilenmektedir.

8. Mardin Müzesi

Mardin'de gezilecek yerler: Mardin Müzesi
Mardin Müzesi

Mardin’de gezilecek yerler listemizdeki yerlerden bir diğeri Mardin Müzesi.19. yüzyılda Katolik Patrikhanesi olarak inşa edilen Mardin Müzesi, 1995 yılında yapılan restorasyon çalışmalarından sonra hizmete sunulmuştur. Bugüne kadar elde edilen birçok medeniyetin kalıntılarının sergilendiği müzede Perslerden, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları dahil olmak üzere birçok medeniyete ait sikkeler, takılar, süs eşyaları, giysiler yer almaktadır.

Sizler de Mardin’e gidenler için Mardin’de görülmesi gereken başka yerler biliyorsanız yorumlarda buralardan bahsedebilirsiniz. Mardin ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Mardin belediyesinin sitesine de göz atabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in