İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler


kız kulesi

Yahya Kemal’den Orhan Veli’ye şiirlere, şarkılara ilham olmuş bir şehir İstanbul. Bence de gerek tarihi, gerek boğazıyla İstanbul dünyanın en güzel şehirleri arasında. İstanbul’u gezmek için bence 1-2 günden çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Bu yüzden İstanbul gezisi planlarken Asya yakası ve Avrupa yakası olarak İstanbul’da gezilecek yerleri iki ayrı kısımda gezebilirsiniz. Bu şekilde İstanbul’un iki yakasını da zamanınızı daha iyi kullanarak gezebilirsiniz. İstanbul’a uçakla gelmeyi düşünüyorsanız ucuz uçak bileti bulmak ile yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. İstanbul gezilecek yerler açısından oldukça geniş yelpazeye sahip. Müzelerinden, muhteşem mimarideki camilerine İstanbul’da gezilecek birçok yer mevcut. Bunun yanı sıra alışveriş için birçok Alışveriş merkezi seçeneği de bulunmakta. Bu yazıda sizlere İstanbul Anadolu yakası gezilecek yerler nerelerdir, nasıl ulaşabilirsiniz, Anadolu yakasında ne yapılır bunlardan bahsedeceğim.

Anadolu Yakasında Ne Yapılır?

 • Güzel bir fincan çay ve muhteşem Boğaz manzarası için Çamlıca Tepesi’ne (Tepe) gidebilirsiniz.
 • Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Fenerbahçe maçı izleyin. Özellikle Fenerbahçe ile Galatasaray derbisine denk gelirseniz kaçırmayın.
 • Anadolukavağı’nda rakı-balık yemeği yedikten sonra Yoros Kalesi’ne çıkın.
 • Deniz Feneri yakınlarında kahvaltı yapmak için Şile’ye gidebilirsiniz.
 • Yüzmek ve güneşlenmek için Riva, Şile veya Ağva’ya gidebilirsiniz.
 • Şile ya da Poyrazköy yolunda bulunan “kendin pişir kendin ye” açık hava restoranlarından birine gidip  mangal yapabilirsiniz.
 • Ağva’da bot ile tur yapabilirsiniz.
 • İstanbul Anadolu yakası gezilecek yerler arasında olan Fenerbahçe’deki marinaya yakın bir yerde güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.
 • Ali Usta’da bir dondurma yiyebilir ve eski şehir, ada ve Fenerbahçe’ye bakan bahçelerde arkadaşınızla çay veya kahve içebilirsiniz.
 • Büyükada’ya gidip, bir şişe zeytinyağı alabilir, Aya Yorgi Kilisesi’ne doğru tepeye çıkabilir  ve Marmara Denizi ile şehrin muhteşem manzarasını sunan açık hava restoranında bir şeyler yiyebilirsiniz.
 • Burgazada’da Kalpazankaya’ya yürüyüp ve açık hava restoranında yemek yiyebilirsiniz.
 • Heybeliada’da piknik yapabilirsiniz.
 • Kanlıca’daki feribot istasyonunun yakınındaki Çınaraltı kafede oturup  yoğurtlarını tadabilirsiniz.
 • Haftasonu Çengelköy’deki Çınaraltı kafede kahvaltı yapın ve sonrasında tavla oynayabilirsiniz.
 • İstanbul Anadolu yakası gezilecek yerler arasında olan Bağdat Caddesi’nde alışveriş yapabilirsiniz..
 • Fenerbahçe’den Bostancı’ya deniz kenarında yürüyüş yapmak için gidebilirsiniz.
 • Kadıköy balık pazarında yürüyüşe çıkın, Çiya’da bir yemek yiyip sonra da şerbet içebilirsiniz.
 • Bir fincan kahve içmek için Kız Kulesi‘ne  gidebilirsiniz.
 • Üsküdar’daki Kanaat Lokantası’na gidip çay veya kahve içip Boğaziçi fotoğrafları çekmek için Fethi Paşa Korusu’na yürüyebilirsiniz.
 • Kahvaltı veya akşam yemeği için Kanlıca’daki Hidiv Kasrı’na gidin.
 • Çengelköy’deki Kuleli askeri okulunun önünde balık tutmaya gidebilirsiniz.

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Kadıköy Salı Pazarı

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler - kadıköy salı pazarı

Türkiye’de yaşayanlar her ne kadar pazar kültürüne alışkın olsalar da yurtdışından gelenler için bu tarz pazar yerleri ilgi çekici olabiliyor. Hem yerel lezzetleri görülebiliyor, hem de halkla iç içe olunabiliyor. Salı veya cuma günü İstanbul’da olursanız, meşhur Kadıköy Salı pazarı halkın nabzını tutmak ve alışveriş yapmak için iyi bir noktadır. 1969 yılından başlayarak Kadıköy’deki pazar yeri alışveriş yapanların merkezlerinden biri oldu. Doğal olarak şehir ve nüfusun büyümesi ile pazar da büyüdü. Son olarak 2008 yılında Altıyol’daki geleneksel konumundan, Fikirtepe’de dört bin stand ve bir otopark ile modern kırk bin metrekarelik bir alana taşındı.

Kadıköy Salı Pazarına Nasıl Gidilir?

Feribot iskelesine yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunan pazar yerine gitmek için taksiye binebilirsiniz. Alternatif olarak, Kadıköy’den 8A otobüslerine binebilir, Mandıra Caddesi veya Ş.Er Bülent Altınsoy istasyonunda inebilirsiniz. Yürümeyi seven birisiyseniz yürüyerek de gidebilirsiniz ancak yolun çoğunun yokuş olduğunu unutmayın.

Kadıköy Çarşısı’nda Dolaşın

kadıköy çarşısı
kadıköy çarşısı

Kadıköyde gezilecek yerler arasında Kadıköy’ün Çarşısı da bulunmakta. Salı günü İstanbul’da olmayıp pazarı gezemezseniz de üzülmeyin her zaman Kadıköy’ün çarşısını ziyaret edebilirsiniz. Salı Pazarından farklı olsa da yine de kalabalık çarşısında dolaşabilir alışveriş yapabilirsiniz. Burası yürüyüş ya da çevresinde alışveriş için gerçekten rahat bir yer. Ayrıca güzel pasta dükkanları, kitapçılar ve kafeler (teraslı) de bulunmaktadır.

Kadıköye Çarşıya Nasıl Gidilir?

Feribot iskelesinden çıkıp anayoldan karşıya geçtikten sonra ilk önce sağa döndükten sonra sola dönün. Kendinizi arabaların girişinin yasak olduğu mağazalarla dolu bir yerde bulursanız, oradasınız.

Moda Sahilinde Gezintiye Çıkın

moda sahili
moda sahili

İstanbul anadolu yakası gezilecek yerler arasında olan Moda benim de İstanbul’da sevdiğim ve yüryüş yaparken keyif aldığım semtlerden birisidir. Moda, İstanbul’da yaşamak için en iyi yerlerden biridir. İstanbul’un Asya yakasının merkezi olan Kadıköy’e yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde, merkezi bir konumda yer alıyor.Ulaşım için Kadıköy’den nostaljik bir tramvay var ama huzurlu bir yürüyüş sonrası ulaşmak bence daha güzel. Burası modern bir mahalle ve Avrupa ile ABD’li yabancılar arasında da giderek popülerliğini artıran bir yer.

Moda, birçok Türk entelektüelinin, şairinin, edebi figürlerin yaşadığı ve yaşamaya devam ettiği yerdir. Moda’da St. Joseph French High School’dan (1870) birçok Osmanlı tarzı küçük evlere ve Moda Caddesi’ndeki Melih Eczanesi’ne kadar birçok tarihi bina bulunmaktadır.

Moda’ya Nasıl Gidilir?

Kadıköy’e feribotlarla ve oradan 10-15 dakikalık bir yürüyüşle gidebilirsiniz. Zaten Anadolu yakasında iseniz Sahil yoluna girebilir veya Kadıköy çarşısı içinden sonra da Moda Caddesi’ne (Moda Caddesi) gidebilir ve aynı caddede Moda’ya kadar yürüyebilirsiniz.

Fenerbahçe ve Kalamış Marinası

moda sahili
moda sahili

Moda’nın arka tarafında ve yine Kadıköy’ün güney batısında, Fenerbahçe ve Kalamış Marinasını görebilirsiniz. Toplam 1120 tekne kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük marinasıdır.  Kalamış Köşk’ünü geçtikten sonra Fener Kalamış Caddesi’ne bağlandıktan sonra Fenerbahçe Parkı’na varıncaya kadar yürümeye devam edin. Bu park, Marmara Denizi’ne bakan yeşil bir ortamda bolca güzel kafeye sahip bir parktır. Burada oturup bir kahve içip dinlenebilirsiniz.

Fenerbahçe’ye Nasıl Gidilir?

Ziyaret etmek için Fenerbahçe’nin stadyumuna ulaşana kadar Moda’dan denize paralel yürüyebilirsiniz. Alternatif olarak Kadıköy’den Bostancı’ya giden bir taksi veya dolmuşa binebilirsiniz. Bu durumda Fenerbahçe futbol stadyumundan 250 metre sonra inin. Her iki durumda da sağ tarafta Minur Nurettin Selçuk Caddesi’ne yaklaşık 100 metre mesafede bulunan Kökdere Sokağı’nı kullanın. Kalamış Park’ını sağınızda geçtikten sonra, marinalara ulaşacaksınız.

Bağdat Caddesi’nde Alışveriş Yapın

bağdat caddesi
bağdat caddesi

Bugün Bağdat Caddesini çevreleyen alan, üst sınıf bir yerleşim bölgesidir. Cadde, dünyaca ünlü ve yerel markalar, alışveriş merkezleri, alışveriş merkezleri, yerel ve uluslararası mutfak restoranları, kafeler ve barlar ile lüks mağazalarıyla ünlüdür. Atmosferi harikadır ve Pazar öğleden sonra da dahil olmak üzere hemen hemen tüm dükkanlar haftanın her günü açıktır.  Bu tek yönlü cadde, Bostancı’dan Kızıltoprak’a, Marmara Denizi’nin kıyı şeridine paralel olarak 6 km uzaklıktadır. Sahile bakan kesimlerinde eğer yanınızda sandalyeleriniz de varsa deniz kenarına inip, oturup güzel vakit geçirebilirsiniz.

Üsküdar’da Denize Karşı Oturun

üsküdar sahili

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Üsküdar çok popüler bir Türk yerleşim alanıydı. Alandaki muazzam miktarda cami, çeşme, su kenarındaki konak ve saray bunun bir nevi kanıtı. Bunlardan en ünlüsü Beylerbeyi Sarayı, Beylerbeyi Camii, Yeni Valide Camii, Ostrorog Evi, Edib Efendi Konağı, Hidiv Köşkü ve Üsküdar Meydanı’ndaki 3. Ahmet Çeşmesidir. Üsküdar’da Kız Kulesine karşı deniz kenarında oturup, birşeyler yiyip içebilirsiniz.

Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den Üsküdar’a taksiye binebilir ya da Eminönü ya da Beşiktaş’tan bir feribotla atlayıp 20 dakikada Üsküdar Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Kız Kulesi’nde Yemek Yiyin

kız kulesi
kız kulesi

Birkaç kez inşa edilen ve yenilenen Kız Kulesi, 2000 yılında ilk defa kamuya kapılarını açtı. Bugün, İstanbul’un en büyük manzaralarından biri olan bir bar, kafe ve restoran kombinasyonudur. Restoranın ödeyeceğiniz paraya çok değmeyeceğini söylüyorlar ancak yine de denenebilir. Giden arkadaşlar varsa yorumlarını belirtebilirlerse herkes faydalanbilir.

Kız Kulesi’ne Üsküdar-Salacak’tan tekneyle ulaşabilirsiniz. Saat 12: 30’dan itibaren her 15 dakikada bir servis vardır. Avrupa yakasında Ortaköy ve Kabataş’tan kalkan tekneler de var.  En son bilgiler için  Kız Kulesi ile ilgili websitesine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in