İstanbul’da Gün Batımı İzlenecek Yerler


İstanbul'da Gün Batımı © Ankara/Wikimedia Commons

Gün batımını izlemek insana huzur verir, bir nebze de olsa hızlıca akan hayata sakinlik katar. İstanbul’da bana göre dünyanın en güzel şehirlerinden birisi ve bunu gün batımını izleyerek taçlandırmak muhteşem olsa gerek! İstanbul’a gezmek için gelen kişiler gün batımını da tabi ki en güzel yerden izlemek isterler. İstanbul’da gün batımı izlenecek yerler arasında aslında alternatif yerler mevcut. Bunlar arasında restoranlardan, Kız Kulesi’ne ve park seçeneklerine kadar farklı tipte yerler mevcut. Siz de bu alternatif İstanbul’da gün batımı izlenecek yerler arasından kendinize uygun olanı seçip romantik bir gün batımı izleyebilirsiniz.

İstanbul’da Gün Batımı İzlenecek Yerler

İstanbul’un Simgelerinden: Galata Kulesi

İstanbul'da gün batımı izlenecek yerler - Galata Kulesi
Galata Kulesi © Mr Hicks46/Flickr

İstanbul’un en ikonik kulelerinden biri olan Galata Kulesi İstanbul’da gün batımını izlemek için en iyi yerlerden biri. Ortaçağa ait  taş kule, panoramik manzaraya sahip bir balkona sahiptir, böylece mükemmel manzarayı yakalayana kadar etrafında hareket edebilirsiniz. Gün batımına ait çok güzel kareleri buradan yakalayabilirsiniz.

Mikla Restoran – Maramara Pera Hotel

Şehrin en ünlü ve kaliteli restoranlarından biri olan Mikla Restoran, Marmara Pera Hotel’in tepesinde yer almakta ve dolayısıyla şehrin mükemmel bir manzarasını sunmaktadır. Kış aylarında, restoranın terası gün batımını yakalamak için muhteşem bir mekandır. Yaz aylarında ise tamamen açık çatı barı gün batımının daha da engelsiz manzarasını sunmaktadır.

Sanatkarlar Parkı

Sanatkarlar Parkı
Sanatkarlar Parkı | © Feride Yalav

Cihangir etrafında dolaşıyorsanız ve sakin, huzurlu bir vakit geçirip Boğaz manzarasının tadına varmak istiyorsanız Sanatkarlar Parkı görmek isteyeceğiniz bir yer olabilir. İstanbul’da gün batımını izlemek için tercihleriniz arasında olabilir. Yukarıdaki resimden de görüleceği üzere İstanbul’da gün batımı izlenecek yerler listenize Sanatkarlar parkını da ekleyebilirsiniz.

360 Istanbul Restoran

Adından da anlaşılacağı üzere, 360 İstanbul Restoran müşterilerine İstanbul’un 360 derece manzarasını sunan bir restoran. Akşam yemeğiniz iyerken bu manzaranın ne kadar güzel olabileceğini bir düşünün. Gün batımını izlemek için de iyi yerlerden birisi.

Bir Diğer Simge: Kız Kulesi

Kız Kulesi
Kız Kulesi| © 一元 马/Flickr

Üsküdar mahallesinin kıyısındaki küçük bir adacıkta yer alan bu eski Osmanlı gözetleme kulesi, şimdi oturup gün batımının muhteşem manzarasının tadını çıkarabileceğiniz bir kafe ve restorana sahip İstanbul’un ikonik yerlerinden birisidir.

Büyük Çamlıca Tepesi

İstanbul’un Asya yakasında yer alan Büyük Çamlıca Tepesi, kentin en yüksek noktalarından biri olduğundan, gün batımının manzarasının bu noktadan ne kadar muhteşem olduğunu söylemeye gerek yok. Ayrıca, etrafta küçük kafeler bulunan güzel bir park vardır, bu sayede manzarayı seyrederek güzel vakit geçirebilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti
Pierre Loti | © Dieter Titz

Bu ünlü kafe, 18. yüzyıldan beri popüler olmuştur ve oraya gittiğinizde tam olarak nedenini daha iyi anlayacaksınız. Pierre Loti, gün batımını farklı bir açıdan izlemek için büyük bir fırsat sağlayan yüksek bir noktadan Haliç’e bakmaktadır.

Kalpazankaya

Burgazada’daki bu kafe ve restoran, gün batımını daha doğal bir ortamda izlemek için en popüler yerlerden biridir. Mezelerinizi yerken, güneşin önünüzdeki geniş denizlere doğru batmasını burada izleyebilir ve romantik dakikalar geçirebilirsiniz.

Yukarıda İstanbul’da gün batımı izlenecek yerler arasından birkaç yeri listeledim. Sizler de bu mekanlar dışında İstanbul’da gün batımı fotoğrafı nerede çekilir, gün batımı nerede izlenir sorusuna yanıt olarak bildiğiniz başka yerler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in