Karadeniz Gezilecek Yerler: Yemyeşil Bir Doğa


Artvin Karagöl

Hırçın dalgalarıyla, yemyeşil ormanlarıyla ve mis kokan oksijen yüklü havasıyla ünlü Karadeniz’e yapacağınız geziden unutulmaz hatıralarla ayrılmak istiyorsanız Karadeniz gezilecek yerler listesine bir göz atabilirsiniz. Türkiye’nin en güzel bölgelerinden birisi olan Karadeniz’de birbirinden eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi eserleri görebilir ve sevdikleriniz ile birlikte mükemmel bir tatil geçirebilirsiniz.

Karadeniz Gezilecek Yerler Listesi

1. Trabzon Sümela Manastırı 

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı olan Altındere Köyü’nün sınırları arasında bulunan Sümela Manastırı, hiç şüphesiz Karadeniz gezilecek yerler içerisinde ilk sıralarda yer almakta. İlçeden ya da Trabzon’dan kalkan toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz Sümela Manastırı, yüksek bir bölgede ve oldukça geniş bir alanda yer alması nedeniyle muhteşem manzarası ile de ünlü. Kutsal ayazma, kütüphane, misafirhane, öğrenci odaları ve mutfak gibi farklı bölümlerden oluşan ve tamamen kendine özgü bir mimariye sahip olan Sümela Manastırı’nda eşsiz fresklere ve muhteşem iç mimariye tanıklık edebilir ve tarihimizin izlerini görebilirsiniz.

Trabzon Sümela Manastırı
Trabzon Sümela Manastırı

2. Trabzon Boztepe 

Karadeniz gezilecek yerler listesinde uçsuz bucaksız ve kusursuz manzarası ile sizi kendinize aşık edebilecek bölgelerden olan Boztepe’de huzuru ve sessizliği bulabilir ve sevdiklerinizle birlikte en güzel hatıralarınızda yer edecek fotoğraflar çektirebilirsiniz. Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de sık sık ziyaret ettiği Boztepe, bu özelliği ile Trabzon’un en uğrak adreslerinden birisi olarak da tanımlanabilmekte.

Trabzon Boztepe
Trabzon Boztepe

3. Trabzon Uzungöl 

Çaykara’ya yaklaşık olarak 19 kilometrelik bir mesafede yer alan Uzungöl, Karadeniz gezilecek yerler arasında olmazsa olmazlardan birisi. Trabzon merkezden ya da Çaykara ilçe merkezinden kalkan araçlarla kolaylıkla ulaşılabilecek olan Uzungöl, Haldizen Deresi’nin kapanması ile meydana gelen bir doğal güzellik olarak da bilinmekte. Yeşilin en güzel tonlarını barındıran Uzungöl muhteşem güzelliği ile misafirlerini büyülerken gölün çevresinde yer alan hediyelik eşya dükkanları, cami, konaklama tesisleri ve alabalık lokantaları, Uzungöl ziyaretinde uğranabilecek adresler arasında. Buna göre siz de Uzungöl’ü ziyaret etmeyi planlıyorsanız özellikle göl kenarında bulunan alabalık lokantalarında leziz alabalıklardan yemeden geri dönmemeniz tavsiye edilebilir.

Trabzon Uzungöl
Trabzon Uzungöl

4. Karabük Kristal Teras 

Trabzon’un Safranbolu ilçesinde yer alan Kristal Teras, Karadeniz gezilecek yerler listesinde pek çok kişinin tercih ettiği adreslerden birisi. 80 metre yüksekliğinde bir kanyon olan Kristal Teras, yukarıdan aşağıya bakıldığında dahi sizi heyecanlandırabilecek kadar da güzel. Tüm Tokatlı Kanyonu’nu ayaklarınızın altına seren yapısı ile Kristal Teras’ta mükemmel fotoğraflar çekebilir ve bu doğa harikasını hafızalarınıza kazıyabilirsiniz.

75 tonu kaldırabilecek güçteki cam tabanı ile son derece dayanıklı olan Kristal Teras’ta buna rağmen aynı anda maksimum 30 kişinin durmasına izin verilmekte. Oldukça yüksek olan bu alanda yükseklik korkunuz varsa cam zemine adım atmadan önce birkaç defa düşünmeniz önerilebilir.

Kristal Teras
Kristal Teras

5. Rize Zil Kalesi 

Çayı ile ünlü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 15 kilometre kadar güneyinde yer alan Zil Kalesi, 13. Yüzyılda Trabzon Rum İmparatorluğu’nun emri ile inşa edilmiştir. Fırtına Vadisi’ne tamamen hakim bir konumda bulunan Zil Kalesi, yeşillikler içerisindeki görüntüsü ile Karadeniz gezilecek yerler listesinde yer almayı da hak etmektedir. Girişi 3 TL olan Zil Kalesi’ne yapacağınız ziyaretlerde kalenin hemen yanında yer alan Kaledibi Kafe’ye de uğrayabilir ve muhteşem bir köy kahvaltısı yaparak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Rize Zil Kalesi
Rize Zil Kalesi

6. Rize Ayder Yaylası 

Rize Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası, Karadeniz’in en ünlü yaylalarından birisi olması ile Karadeniz gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer almakta. 1300’lü yıllarda Halalılar tarafından kurulan Ayder Yaylası, 1350 metre rakıma sahip olması nedeniyle hem yazın hem de kışın karla kaplı nadir yaylalar arasında da bulunmakta. Özellikle yaz mevsiminde çok serin olan Ayder Yaylası’nda yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği kaplıcalar da bulunurken her sene sık sık festivallerin yapıldığı bu yaylada bol bol fotoğraf çekilebilir ve eşsiz Karadeniz manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

Rize Ayder Yaylası
Rize Ayder Yaylası

7. Bolu Gölcük Gölü 

Sözün bittiği en güzel adreslerden birisi olan Gölcük Gölü, Karadeniz gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarındandır. Bolu merkeze 17 kilometrelik bir mesafede bulunan Gölcük Gölü, günümüzde Gölcük Tabiat Parkı olarak da anılmaktadır. Duvarları süsleyen posterlerdeki gibi bir manzaraya sahip olan bu gölün Türkiye’nin en enfes noktalarından olduğu ise rahatlıkla söylenebilmekte. Çok sayıda fotoğraf çekilebileceğiniz Gölcük Gölü’nde kuş cıvıltıları arasında huzurlu yürüyüşlere çıkabilir ve kendinizi dinleme fırsatı bulabilirsiniz.

Bolu Gölcük Gölü
Bolu Gölcük Gölü

8. Kastamonu Valla Kanyonu 

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı Köyü’nde bulunan Valla Kanyonu, ilçe merkezine ortalama 26 kilometrelik bir uzaklıktadır. Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği noktada başlayan Valla Kanyonu her yıl pek çok turiste ev sahipliği yapmakta ve Karadeniz gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

1994 yılında 4 öğrencinin kanyona girdikten sonra kaybolması ve tam 14 gün sonra Cide ilçesine ulaşması başarması nedeniyle Valla Kanyonu Vahşi Cennet ismi ile de anılmaktadır. Yaşanan bu olaydan sonra şöhreti iyice artan Valla Kanyonu’nda ekipman ve zorunlu teçhizatlar olmadan dolaşmak yasaktır.

Kastamonu Valla Kanyonu
Kastamonu Valla Kanyonu

9. Gümüşhane Limni Gölü 

Torul ilçesinin Zigana Köyü’nün sınırları içerisinde bulunan Limni Gölü, yine Karadeniz’in ünlü yaylalarından olan 1700 rakımlı Saronay Yaylası’ndadır. 1999 yılında mesire alanı ilan edilen Limni Gölü, 2004 yılına gelindiğinde ise A tipi mesire alanı olarak belirlenmiştir. 2005 yılında da 20 yıllığına kiraya verilen Limni Gölü, bugün aldığı çok sayıda ziyaretçi akını ile Karadeniz gezilecek yerler listesinde unutulmaması gereken adreslerden birisi.

Her sene binlerce insanın ziyarete geldiği Limni Gölü’ne olan ziyaretinizde ladin ve sarıçam ağaçlarının meydana getirdiği muhteşem manzarayı görmeden evinize dönmemelisiniz. Zaman zaman yaban hayvanları ile de karşılaşabileceğiniz Limni Gölü’nde sevdiklerinizle birlikte uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Gümüşhane Limni Gölü
Gümüşhane Limni Gölü

10. Artvin Karagöl 

Borça ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometrelik uzaklıkta bulunan Aralık Köyü’ne yakın bir konumda yer alan Karagöl, Karadeniz gezilecek yerler listesinde son sırada yer almakta. Dünyanın en güzel göllerinden birisi olarak da anılan Karagöl, bir heyelan gölü olması nedeniyle 2002 yılında Bakanlar Kurulu tarafından tabiat parkı olarak ilan edilmiş ve o yıldan bu zamana kadar koruma altına alınmıştır.

Birbirinden yaşlı çam ağaçları ile çevrili olan Karagöl’de ağaçların gölde yarattığı yansıma muhteşem bir manzara oluşmasına sebebiyet vermekte. Rengarenk çiçekleri ve yemyeşil manzarası ile adeta saklı bir cennet olarak da nitelendirilebilen Karagöl bu özelliği ile Karadeniz gezilecek yerler listesinde en huzurlu noktalardan birisine örnek olarak da gösterilebilmekte. Karagöl’ün çevresinde piknik olanakları ziyaretçilere sağlanırken dileyen turistler karavan ya da çadırlı kamp imkanlarından da yararlanabilmekte ve muhteşem bir doğa tatili geçirmenin ayrıcalığını yaşayabilmekte.

Karadeniz gezilecek yerler - Artvin Karagöl
Karadeniz gezilecek yerler: Artvin Karagöl

Sonbaharda bir Karadeniz gezisi yapmak istiyorsanız, yukarıdaki listede Karadeniz rehberi kıvamında bir liste oluşturduk. Sizler de yorumlarda Karadeniz ile ilgili başka gezilecek yerler biliyorsanız bunlardan bahsedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in