Kars Gezilecek Yerler: Doğuya Yolculuk


kars gezilecek yerler - kars havariler kilisesi

Kars, Anadolu platosunda Ermeni sınırına yakın Türkiye’nin kuzeydoğu şehirlerinden biridir. Özellikle son zamanlarda Doğu Ekspresi‘nin de popüler olması ile Kars doğu şehirleri arasında daha da ön plana çıkmaya başladı. Kars kenti, tarihi geçmişi ile birlikte Kars gezilecek yerler açısından da önemli yerler bulundurmaktadır. Açık renkli taş bina, 19. yüzyıldan kalma Rus geçmişine ait izleri göstermektedir. Kars’ın Kürt, Ermeni, Türk, Azeri ve Rus gibi farklı kültürlerden karışımı, aslında Kars’da çeşitliliğin en önemli sebeplerinden. Eğer Kars gezisi yapmayı planıyorsanız Kars gezi rehberi niteliğinde aşağıdaki yerleri görmeden geçmeyin.

Kars Gezilecek Yerler

9. Havariler Kilisesi

kars gezilecek yerler - kars havariler kilisesi
kars havariler kilisesi

Geçmişte olduğu gibi Kars Katedrali olarak da bilinen ve Kars tarihi yerleri arasında yer alan Kutsal Havariler Kilisesi, bir Ermeni kilisesi olarak kullanılmıştır. 10. yüzyıl ortalarında Ermeni Bagratid kralı tarafından inşa edilmiştir. Kilisede dönüşüm açısından birçok değişiklik yapılmıştır. Daha sonra 1579’da Osmanlı Türkleri tarafından camiye dönüştürülmüştür. 19. yüzyılda, bir Rus Ortodoks ve daha sonra bir Ermeni katedrali olarak yenilenmiştir. 1964-1978 yılları arasında “Kars Müzesi” olarak da kullanılmış, daha sonra müze yeni alanına kaymıştır. 1993 yılında tekrar bir camiye dönüştürüldü ve şimdi Kumbet Camii olarak adlandırılmaktadır. Kilisenin, binanın dış cephesine ve iç duvarlarına oyulmuş heykelleri vardır, bu da insanların onu ziyaret etmekteki temel sebeplerinden biridir.

8. Kars Kalesi – Celal Baba Türbesi

kars tarihi yerler - kars kalesi
kars kalesi

Vezir Firuz Akay, Saltuk Sultan Malik İzzeddin’in emriyle 1153 yılında kalenin yapımını tamamladı. Birçok işçi ve askerin yardımıyla bu kale inşa edilmiş ve aynı zamanlarda kalenin yan tarafında inşa edilen surlara bağlanmıştır. Kale Kars Irmağı’nda bir kavisli tepenin üstünde, kentin üzerinde bir görüş alanı sağlayacak şekilde inşa edilmiştir. Kalede, daha önceden 22 kule bulunmaktaydı ancak bugün sadece 7 kule geriye kalmıştır. Kale, 2’si hala çalışma durumunda olan 4 işlevsel kapıya sahiptir. Kalenin içinde, 1990’larda yeniden yapılandırılan bir cami ve Celal Baba Türbesi bulunmaktadır.

7. Ani Antik Kenti

kars gezi rehberi - ani antik kenti
ani antik kenti

Türk-Ermenistan sınırında, kır çiçekleri arasında ovalarda benekli, bir zamanlar güçlü bir şehrin taharibe uğramış kalıntılarıdır. 11. yüzyılda, Ani 100.000 kişiye ev sahipliği yaptı. Ani, Bagradit Ermeni krallığının başkentiydi ve 884’te bağımsız bir devlet olarak tanındı. Ani yüzyıllar boyunca birçok savaşla karşı karşıya kalmıştır. Nihayet 1920’de Ani, Türk kuvvetleri tarafından Kâzım Karabekir’in yetkisi altında alınmıştır.

6. Sarıkamış Kayak Merkezi

kars gezi blog - sarıkamış kayak merkezi
sarıkamış kayak merkezi

Hazır Kars’a gelmişken kayak yapmadan geçmeyim diyorsanız Kars gezilecek yerler listenize Sarıkamış’ı eklemelisiniz. Sarıkamış, temel olarak Kars’taki dağlarla çevrili bir vadiye yakın küçük bir bölgedir. Her yıl, şehir, dünyanın her tarafından birçok turist çeken bir kayak etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Sarıkamış kayak merkezi, Türkiye’nin doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kars’a 50 km uzaklıktadır. Merkez, kar ve çam ormanlarıyla kaplı küçük bir tepe ile çevrilidir. Kayak sezonu Ekim- Mayıs ayları süresince devam etmekte. Snowboard ve kayak için 14 km’lik pist mevcuttur. Kış sporları alanı 2.160 metre ve 2.634 metre rakımda (474 m fark) konumlanmıştır.

5. Medeniyete Işık Tutan Kars Müzesi

kars gezi notları - kars müzesi
kars müzesi

Kars müzesi, büyüleyici bir medeniyet koleksiyonuna sahiptir. Müze 1959 yılında kurulmuştur. Müze, şu anki yerine taşınmadan önce iki kez yer değiştirmiştir. Müze, Ani, Roma ve Urartu dönemlerinden ve aynı zamanda Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinden başlayarak ilk tunç çağından kalma arkeolojik sergilere sahiptir. Üst katta bazı ince eski dokuma halılar ve Osmanlı kaftanları sergilenmektedir. Eski “Oğuz Türkleri” ve bir başka etnik grup tarafından kullanılan koç, kuzu ve koyun mezar taşları vardır. Selçuklulara ve Osmanlılara ait yazılı tabletler ve mimari parçalar müzenin bahçesinde sergilenmektedir.

4. Ani Ören Hamamı

ani ören hamamı
ani ören hamamı

Ani Ören Hamamı, Arpaçayla ve Tatarcık’ın birleştiği bölgede Arpaçay’ın kuzey tarafında 100m güneyde konumlanmış tarihi bir yerdir. Hamam Selçuklu’nun ilk dönemlerinde yapıldı. Hamamın girişi batı yönünde ve koridor soyunma odalarına giden yola ulaşır. Ayrıca, bu koridorun kuzeyinde sıcaklıklar var. Hamamı ziyaret etmek için günde iki kez, kültür ve turizm müdürlüğü tarafından düzenlenen otobüsler bulunmakta.

3. Doğaseverler İçin Aygır Gölü

kars aygir gölü - kars doğası
kars aygir gölü

Kars’a gelmişken biraz da doğa havası alayım diyorsanız Kars gezilecek yerler listenize Aygır Gölü’nü ekleyebilirsiniz. Aygır Gölü, Kars’ın 45 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Göl, güzel bir yeşil vadi ile çevrilidir. Vadinin yaprakları ve gölün kristalize rengi birbirini tamamlar. Aygir Gölü’nü ziyaret etmek için en uygun zaman Nisan ve Ekim ayları arasıdır. Soğuk ve buzlu olduğu zamanlarda ziyaret etmek isterseniz, kasım ayından mart ayına kadar ziyaret için en uygun zaman olabilir, çünkü bu aylar boyunca vadi karla kaplı ve göl muhtemelen donmuş durumda olacaktır.

2. Off Road ve Jip Safari

karsta neler yapılır - kars jip safari
kars jip safari

Kars’a kadar gelmişken biraz maceralı birşeyler mi arıyorsunuz? Jeep safari ve off road sürüşü, Kars’ın etrafında gerçek güzelliği keşfetmek için dağlara giden harika adrenalin yolculuklarından biridir. Jiplerle gezerken göz kamaştırıcı manzaraları, vadileri, şelaleleri ve el değmemiş doğayı görebilirsiniz. Bu tarz doğa manzaralarını seven biriyseniz, Kars’ı keşfetmenin en maceralı ve güzel yöntemlerinden biri safari yapmak olabilir. Ayrıca yürüyüş, kaya tırmanışı, safari bisikleti, avcılık, bisiklete binme, kanyon geçişi, ATV quad bisiklet ve bu güzel mekanlarda eğlenebileceğiniz daha pek çok şey bulabilirsiniz.

1. Fethiye Camisi

kars tarihi yerleri fethiye camisi
fethiye camisi

Kars gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Fethiye Cami yer alıyor. Kars merkezindeki Fethiye Camii, 11. yüzyılın başlarında Ruslar tarafından bir kilise olarak inşa edilmiş, ancak daha sonra camiye dönüştürülmüştür. Dikdörtgen bir diyagramda kesilmiş taştan yapılmıştır. Caminin sağında ve solunda iki bölüm bulunmaktadır. Bu segmentte, altı basamaklı merdivenle yükseltilmiş, iç kısımlara giriş izni vermek için sütunlar arasında kapılar bulunmaktadır.

Kars’la iligi daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü‘nün sayfasını da ziyaret edebilirsiniz. Siz de ek olarak bildiğiniz yerleri yorumlarda belirterek katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in