Şahinderesi Kanyonu: Altınoluk’ta Serinleyin


şahinderesi kanyonu

Altınoluk plajlarıyla, Kaz dağlarıyla birlikte bol oksijenli havasıyla, gezilecek yerleriyle, Cunda adası vb. gibi yerlere yakın olması sebebiyle tatilcilerin tercih ettiği beldelerden birisi. Önceki  Altınoluk rehberi yazımda Altınoluk gezilecek yerler listesinden bahsetmiştim. Merak edenler yazıdan detaylı bilgi alabilirler. Altınoluk’ta ayrıca tatlı suyunda serinleyebileceğiniz Şahinderesi Kanyonu ve Altınoluk’a yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunan Mıhlı Çayı gibi yerler de bulunmakta. 2018 yılı yaz tatilimde ben de Altınolukta bulunan biri olarak bu yazıda sizlere Kazdağları gezilecek yerler listesi içinde bulunan Altınoluk Şahinderesi Kanyonu hakkında bilgiler vereceğim.

Şahinderesi Kanyonu Giriş Ücreti

Kanyona yakın yerde konaklıyorsanız yürüyerek kanyona ücretsiz girebiliyorsunuz. Eğer arabanız ile gidiyorsanız 2017 yılındaki araç başı giriş ücreti 10 TL imiş.

Şahinderesi Kanyonu Ulaşım

altınoluk şahinderesi kanyonu

Şahinderesi Kanyonu Altınoluk’ta şehirlerlerası yolun arka kesiminde konaklayan kişilerin evlerine aslında yürüme mesafesinde. Ancak yürümek sıcak havada biraz insanı zorlayabiliyor, bu yüzden Kanyona yakın olan sokaklardan birine arabanızı parkedip gitmeniz daha az yorucu olacaktır. Kanyona yakın yerleşim yerlerinden ara sokaklara arabanızı park edip oradan yürüyerek Kanyona geçebilirsiniz. Şahinderesi Kanyonu hem piknik yapmak isteyen kişilerin hem de serin suyunda serinleyerek doğanın keyfini çıkarmak isteyenlerin uğrak yerlerinden birisi.

Şahinderesi Kanyonu İlk İzlenimler

şahinderesi kanyonu
Şahinderesi Kanyonu

Şahinderesi Kanyonu‘na ilk girdiğinizde etrafta insanların sığ suların kenarında piknik yaptıklarını görebilirsiniz. Etrafta oturup piknik yapmak için banklar mevcut ancak sınırlı sayıda. Zaten sabah değil de biraz geç bir saatte geldiyseniz bence burada döneminde yer bulmanız çok zor. Kanyon ağaçların etrafında doğayla içiçe bir yerde. Dönüş yolunda özel bir alanda oturabileceğiniz yerler de görmüştüm ancak buralar muhtemelen paralıdır diye düşünüyorum. Eğer kanyonda yürüyecekseniz yanınızda suda yürümek için su ayakkabısı alırsanız daha rahat yürüyebilirsiniz. Çünkü sığ sularda taşların üzerine basarak geçmek zorunda kalıyorsunuz ve taşlar kaygan olabileceğinden düşmemek için ayakkabı kullanabilirsiniz. Yanınızda getirdiğiniz fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi elektronik cihazların da suya düşmemesine dikkat edin. Bunun için su geçirmez şeffaf kılıflar kullanabilirsiniz.

Kanyon’da Ne Kadar İlerleyebilirim?

şahinderesi kanyonu trekking

Kanyon’da piknik yapılan alanlardan biraz yürüyünce Kanyonun ilk etabındaki insanların suya girerek serinlediği bir nevi havuz bulunuyor. Yukarıdan akan su buralarda birikerek bir havuz oluşturmuş durumda. İlk etapları sığ ancak şelaleye yaklaştıkça su boyu aşıyor. Önceden söylemeliyim ki suyu oldukça soğuk. Soğuk suyu sevmeyenler için girmek çok çok zor olabilir. Biz Şahinderesi Kanyonu‘na gelmişken biraz macera yaşamak istedik ve bu havuzun bulunduğu kısımdan ilk şelaleyi tırmanarak daha da ilerledik. Arkadaşlarımla beraber geldiğim için ilerlemek bizim için biraz daha kolay oldu ancak tırmanış kayaların kaygan olmasından dolayı zor olabiliyor. Bu yüzden aslında oldukça tehlikeli. Bu ilk etaptaki şelaleyi de tırmandıktan sonra  birkaç zorlu yeri de geçip daha da ilerlememe kararı verdik. Çünkü en son geldiğimiz yerde tırmanmak daha da zorlaşıyordu. Ama bu aşamadan sonra da devam edenler vardı.

Doğada temiz hava almak, oldukça soğuk olan suda serinlemek, sığ su kenarında ailenizle piknik yapmak veya kanyonda yürüyüş yapmak istiyorsanız Şahindere Kanyonu tam sizin için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in