Muhteşem Bir Mimari: Süleymaniye Camii


süleymaniye cami- İstanbul

Süleymaniye Camii Özellikleri

Süleymaniye Camii, İstanbul’un yedi tepesinden birini taçlandıran ve Haliç’e hakim konumda olan en güzel Osmanlı dönemi camilerinden birisi. Osmanlı camilerinin en büyüğü olmasa da, kesinlikle en büyük ve en güzellerinden biridir. Orijinal külliye (cami kompleksi) binalarının çoğunun muhafaza edilmiş ve yeniden kullanılmak üzere uyarlanmıştır.

Süleymaniye Camii Akustiği

Mimar Sinan bu kalfalık dönemi eserinde Cami’de vaazın duyulması için akustiği için bir çalışma yapmıştır. Usta mimar, bu akustiği yerine getirmek için turşu küplerinden içi boş 65 tanesini ağızları aşağıya bakar şekilde ana kubbenin etrafındaki duvarlara yerleştirmiştir. Ayrıca küplerin aralarını da yumurtanın akıyla sıvamıştır. O dönemin şartlarına göre muhtemelen bu yaptığı sistem muhteşem olsa gerek.

Cami Hakkında Rivayetler

Süleymaniye’nin kubbesi ve dört minaresi ile ilgili rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan birin göre dört minare dört halifeyi ve kubbesi Hz. Muhammed’i simgelemektedir. Rivayetlerden bir diğerine göre ise, şerefelerin on adet olması, Sultan Süleyman’ın onuncu Osmanlı padişahı olmasına işaret etmektedir. Dört minare de Süleyman’ın İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü padişah olmasına işaret etmektedir.

Cami adını Muhteşem Süleyman olarak da bilinen Osmanlı padişahından almıştır. Cami ve çevresindeki binalar, alanında oldukça yetenekli olan Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır. Mimar Sinan’ın türbesi, caminin duvarlı bahçesinin hemen dışında, kullanılmayan medrese binasının yanındadır.

Cami 1550 ile 1557 yılları arasında inşa edilmiştir. Yerleşim planı özellikle bahçeler ve merkezi kubbeli bir çeşme ile üç taraflı bir avluya sahiptir. Caminin arkasındaki bahçede Haliç ve Boğaz’ın güzel manzarasını sunan bir teras bulunmaktadır.

süleymaniye camii

Süleymaniye Camii İçi

Cami’nin içerisi sadeliği ve büyüklüğü ile oldukça etkileyicidir. Mihrab ince İznik çinileriyle kaplıdır ve diğer iç dekorasyonda sedefli pencere kepenkleri, muhteşem vitray pencereler kullanılmıştır.

Süleyman Camii’nin kamu hizmetlerini tam olarak yerine getirmesi gerektiğini belirtmiş ve bu kapsamda imaret (çorba mutfağı), medrese, hamam, darüşşifa (hastane) vb. gibi hizmet veren yerler yapılmıştır. Sol tarafta (güney kısımda) popüler bir çay bahçesi olan Lale Bahçesi vardır.

Süleymaniye Camii Nerede?

Caminin ana girişine eskiden Tiryaki Çarşışı  olarak bilinen Profesör Sıddık Sami Onar Caddesi’nden ulaşılmaktadır. Buradaki binalar  üç medrese ve bir ilkokula ev sahipliği yaptı; artık Süleymaniye Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapmaktadırlar. Halen faaliyet gösteren Süleymaniye Hamamı, caminin doğu tarafındadır.

Ana girişin sağında (güneydoğu) Süleyman ve eşi Haseki Hürrem Sultan’ın  sekizgen mezarlarına ev sahipliği yapan mezarlık vardır. Her ikisi de girişleri çevreleyen mükemmel çini işlemeleriyle çevrilidir.

Camiyi çevreleyen sokaklar, tarihi bir yarımadadaki, çoğu kentsel bir yenilenme projesinin bir parçası olarak restore edilen Osmanlı kereste evlerinin en yoğun olduğu yerlerdir. Buradaki Osmanlı döneminden kalma birçok evden biri bir zamanlar Mimar Sinan tarafından kullanılmaktaydı; şimdi bir kafeye ev sahipliği yapıyor.

Camii hakkında bazı hikayeler de bulunmaktadır. Bunları merak ediyorsanız buradan okuyabilirsiniz. İstanbul’a yolunuz düşerse bu muhteşem eseri görmeden geçmeyin derim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in